Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Horea” al judeţului Mureş, cu sprijinul logistic al inspectoratelor din Timiş, Bucureşti-Ilfov, Sălaj, Sibiu, Maramureş, Bihor, Braşov, Suceava şi Neamţ, a distribuit, în perioada 12-26 iunie, 12.841.300 de litri de apă în localităţile în care a fost declarată starea de alertă ca urmare a creşterii salinităţii pe râul Târnava Mică, transmite Agerpres.
Potrivit Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Mureş, din cei 12.841.300 litri de apă, 6.270.600 de litri au fost apă potabilă, 5.594.200 litri – apă menajeră, 976.500 de litri – pentru adăparea animalelor.
„Doar în data de 26 iunie, s-au distribuit 568.100 litri de apă, repartizaţi astfel: apă potabilă – 466.100 litri, apă menajeră – 25.500 litri, apă pentru animale – 76.500 litri”, a precizat CJSU Mureş.
De la declararea stării de alertă în primele 16 localităţi, în perioada 2-26 iunie, Compania Aquaserv SA Târgu Mureş a continuat livrarea apei potabile din Uzina Cipău, asigurând un total de 1.224.000 litri de apă, din care 56.000 litri au fost livraţi doar în data de 26 iunie.
„În prezent, sunt operaţionale 81 de puncte de distribuţie a apei potabile, număr care poate fi ajustat în funcţie de nevoile comunităţilor”, a menţionat CJSU Mureş.
Articolul continuă mai jos
Furnizarea apei menajere din Staţia de Tratare Târnăveni (STAP) continuă, întrucât concentraţia de cloruri în râul Târnava Mică se menţine sub pragul de 1.500 mg/l, conform monitorizărilor curente.
Ultimele măsurători, efectuate vineri dimineaţă, la ora 8:00, au indicat că nivelul clorurilor era de 645 mg/l la priza de captare Fântânele şi 838 mg/l la priza de captare Târnăveni, apa distribuită la reţea nefiind potabilă.
Autoritățile locale spuneau că nu există nici un pericol.
Cine este vinovat pentru dezastrul ecologic de la Praid?
Mama Omida. Psd e cinstit, serios, integru și plin de oameni competenți. Șeful lor, zis Grindă, este cel mai bun dintre cei mai buni, cu excepția, bineînțeles, a lui Marcel Colacul și, poate, a lui Daddy.
Dansatoarele la bară au fost angajate la Apele Române pentru experiența in țevi frecate.