
Parlamentul a adoptat legea privind recunoașterea meritelor personalului medical implicat în lupta cu coronavirusul: Spor de 30% la salariu și pensie de urmaș pentru copiii sau părinții celor decedați
Camera Deputaților a adoptat joi inițiativa legislativă, depusă de PSD, care acordă personalului medical participant la acţiuni împotriva Covid – 19, un spor salarial de 30% pe perioada stării de urgență și vreme de trei luni după încetarea acesteia, dar și o pensie de urmaș copiilor, soților sau părinților celor care își pierd viața în lupta cu pandemia de coronavirus.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Astfel, urmaşii personalului medical decedat în urma complicațiilor medicale cauzate de infectarea cu coronavirusul Covid-19 beneficiază de următoarele drepturi:
- dreptul la pensie de urmaş, în valoare de 75% din salariu, până la împlinirea vârstei de 18 ani sau, dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fară a depăşi vârsta de 26 de ani;
- dreptul la asistenţă medicală şi medicamente gratuite în cadrul reţelei sanitare a Ministerului Sănătăţii sau, după caz, ministerele cu reţea sanitară proprie, cu decontarea cheltuielilor de către acestea;
- scutirea de la plata impozitului pe terenul şi pe clădirea folosită ca domiciliu aflate în proprietate sau coproprietate.
- soţul supravieţuitor beneficiază de aceste drepturi dacă nu se recăsătoreşte.
- în cazul în care nu există urmaşi, dacă cel decedat era singurul susţinător al părinţilor săi, aceştia beneficiază de un ajutor lunar în cuantum de 50% din nivelul pensiei de urmaş
- personalul medical care execută, conduce sau coordonează misiuni şi sarcini de serviciu în condiţii de pericol deosebit, beneficiază pe perioada stării de urgenţă, instituită astfel prin decret, precum şi pentru o perioadă de 3 luni de la data încetării stării de urgenţă, de un spor de până la 30%, calculat la salariul de bază/solda de funcţie/salariul de funcţie.
”În semn de recunoaştere a meritelor personalului medical participant la acţiuni medicale împotriva Covid-19 se instituie ziua de 11 martie ca Ziua personalului medical”, mai prevede proiectul.
Legea a fost adoptată la începutul acestei luni de Senat, astfel că forul decizional este Camera Deputaților. Actul normativ va fi trimis președintelui Klaus Iohannis pentru promulgare.
Foto: Inquam Photos / George Călin
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
7 comentarii