Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Max Verstappen este un super campion, dar nu este Superman, transmite gpblog. Olandezul este implicat în lupta pentru titlul mondial din Formula 1 doar pentru că piloții McLaren încă se maturizează, mai transmite sursa citată.
După etapa din Olanda (n.r. în vara acestui an), Verstappen era la 104 puncte în urma liderului Piastri. La acel moment, Max vorbea deja despre sezonul 2026 și spunea că stagiunea în curs este încheiată din punctul lui de vedere.
Au urmat însă luni de agonie pentru Piastri, pilot care și-a arătat limitele atunci când presiunea a devenit insuportabilă.
Avantajul australianului s-a evaporat etapă cu etapă, iar în prezent Oscar este la egalitate de puncte cu Verstappen, cu două Mari Premii înainte de finalul sezonului.
De cealaltă parte, Norris a avut probleme cu concentrarea în prima parte a anului: erori, tensiune, abandonuri.
Articolul continuă mai jos
A reușit să-și revină de câteva Grand Prix-uri, iar acesta este motivul pentru care se găsește pe primul loc.
Lando a făcut greșeli în China, Japonia și Bahrain, dar s-a echilibrat din punct de vedere emoțional în toamna acestui an.
Descalificarea din Las Vegas i-a dat planurile peste cap, britanicul fiind la punctul în care se pregătea să sărbătorească după locul doi ocupat pe circuit.
Acum, presiunea s-a reinstalat și rămâne de văzut cum va gestiona ultimele două etape. Are 24 de puncte avans, iar o prezență pe locul doi în ambele curse îi este suficientă pentru a deveni campion mondial.
Singurul care a știut de la început cum se câștigă sau cum se pierde un campionat a fost Verstappen.
Și-a văzut liniștit de treabă, a pus presiune când a trebuit și a profitat și de micile neînțelegeri dintre Piastri și Norris.
„Verstappen este un pilot foarte bun, dar nu este magic. El însuși a spus că a avut nevoie de mult ajutor pentru a avea șanse la titlu.
Și a primit deja mult ajutor. Norris, singurul adversar real, a pierdut 53 de puncte din cauza celor două abandonuri și a descalificării din GP-ul de la Las Vegas”, transmite sursa citată.
„Olandezul este singurul dintre cei trei piloți care a luptat și a câștigat titluri de F1 în trecut.
El are avantajul experienței, al răbdării și al calmului mental necesare pentru a ști din proprie experiență cât de lungă și de epuizantă este lupta pentru titlu”, completează gpblog.com.
Max Verstappen, cel care a câștigat într-o manieră dominantă cursa din Las Vegas, este acum la egalitate de puncte cu Oscar Piastri, și la doar 24 de liderul Lando Norris, urmând să avem o luptă incendiară pentru titlul mondial la piloți în ultimele două etape de la Qatar și Abu Dhabi.