Home » Articole » Putin, întors în Rusia de la întâlnirea cu Trump: ”Vizita a fost oportună și foarte utilă / Conversația a fost foarte sinceră și substanțială, ne apropie de deciziile necesare”

Putin, întors în Rusia de la întâlnirea cu Trump: ”Vizita a fost oportună și foarte utilă / Conversația a fost foarte sinceră și substanțială, ne apropie de deciziile necesare”

Putin, întors în Rusia de la întâlnirea cu Trump: ”Vizita a fost oportună și foarte utilă / Conversația a fost foarte sinceră și substanțială, ne apropie de deciziile necesare”
Foto: WillWest News / Profimedia
Ascultă articolul

Președintele rus Vladimir Putin a declarat sâmbătă că întâlnirea sa cu președintele american Donald Trump în Alaska a fost „oportună și foarte utilă”, marcând primele sale comentarii de când a apărut alături de Trump după summitul de vineri, transmite CNN.

„Aș dori să remarc imediat că vizita a fost oportună și foarte utilă. Am discutat practic toate domeniile cooperării noastre, dar în primul rând, bineînțeles, am vorbit despre o posibilă soluționare a crizei ucrainene pe o bază echitabilă”, a spus Putin sâmbătă, conform Kremlinului.

- articolul continuă mai jos -

Liderul rus — notând că negocieri directe de acest tip nu au avut loc la acest nivel „de mult timp” — a declarat că Rusia respectă poziția administrației Trump în ceea ce privește războiul din Ucraina.

„Respectăm în mod natural poziția administrației SUA, care vede necesitatea încetării imediate a ostilităților, și am dori, de asemenea, ca acest lucru să se întâmple. Am dori să avansăm spre rezolvarea tuturor problemelor prin mijloace pașnice”, a adăugat Putin.

„Conversația a fost foarte sinceră și substanțială și, în opinia mea, ne apropie de deciziile necesare”, a mai spus el.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole