
Perspectiva apropiată a inflaţiei se înrăutăţeşte accentuat, ca urmare a expirării schemei de plafonare a preţului la electricitate şi a majorării TVA şi a accizelor (BNR)
Membrii Consiliului de Administraţie al Băncii Naţionale a României estimează că perspectiva apropiată a inflaţiei se înrăutăţeşte accentuat, ca urmare a expirării la 1 iulie 2025 a schemei de plafonare a preţului la energia electrică şi în condiţiile majorării începând cu 1 august a cotelor TVA şi a accizelor corespunzător pachetului de măsuri fiscal-bugetare recent aprobat, transmite Agerpres.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Sub impactul acestor măsuri, rata anuală a inflaţiei este aşteptată să crească considerabil în următoarele luni, urcând astfel mult deasupra valorilor indicate de prognoza din mai 2025 pe orizontul scurt de timp, se arată în Minuta şedinţei de politică monetară a Consiliului de administraţie al BNR din 8 iulie 2025.
„O asemenea creştere ar putea afecta anticipaţiile inflaţioniste pe termen mai lung, mai ales în contextul deviaţiei ample şi prelungite de la intervalul ţintei a ratei anuale a inflaţiei din ultimii ani, au semnalat mai mulţi membri ai Consiliului, evocând şi eventualele influenţe inflaţioniste mai mari venite din efecte indirecte ale scumpirii combustibililor şi utilităţilor, precum şi din evoluţia viitoare a preţurilor unor alimente, pe fondul condiţiilor meteorologice nefavorabile”, se subliniază în document.
Potrivit sursei citate, s-a convenit că impactul inflaţionist anticipat a fi generat în trimestrul III de cele două şocuri succesive pe partea ofertei are un caracter tranzitoriu, fiind de aşteptat ca acesta să antreneze odată cu epuizarea lui, peste patru trimestre, o amplă corecţie descendentă a traiectoriei dinamicii anuale a inflaţiei.
În acelaşi timp, implementarea, în ansamblul său, a pachetului de consolidare fiscală recent adoptat este de natură să intensifice presiunile dezinflaţioniste ale factorilor fundamentali pe orizontul mai îndepărtat de timp, în principal prin efectele exercitate, pe multiple căi, asupra cererii agregate. Acestora li se vor alătura efectele scăderii temporare a puterii de cumpărare a populaţiei sub influenţa puseului inflaţionist provocat de cele două şocuri majore pe partea ofertei, ce vor afecta prioritar cererea de consum, au subliniat în mai multe rânduri membrii Consiliului. S-a apreciat în mod unanim că, într-un astfel de context, riscurile la adresa anticipaţiilor inflaţioniste pe termen mediu sunt relativ reduse, dar reclamă monitorizarea atentă a tuturor evoluţiilor.
Pe orizontul apropiat de timp, presiunile factorilor fundamentali vor rămâne inflaţioniste, dar în atenuare mai pronunţată decât s-a anticipat în luna mai, au concluzionat membrii Consiliului, evidenţiind perspectiva adâncirii accentuate a deficitului de cerere agregată în trimestrele II şi III, inclusiv în raport cu previziunile precedente, dar şi decalajele temporare necesare manifestării efectelor dezinflaţioniste astfel generate, precum şi probabila menţinere la un nivel ridicat a dinamicii anuale a costurilor salariale unitare din sectorul privat, relativ în linie cu previziunile precedente.
În luna mai, banca centrală a revizuit în creştere, la 4,6%, de la 3,8% anterior, prognoza de inflaţie pentru finalul anului 2025.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.