Home » Articole » VIDEO Președintele Nicușor Dan, la Antena 1: Nimeni nu a vorbit de o nouă creștere a TVA / În pachetul trei probabil că vom vorbi și de celelalte categorii de pensii speciale

VIDEO Președintele Nicușor Dan, la Antena 1: Nimeni nu a vorbit de o nouă creștere a TVA / În pachetul trei probabil că vom vorbi și de celelalte categorii de pensii speciale

VIDEO Președintele Nicușor Dan, la Antena 1: Nimeni nu a vorbit de o nouă creștere a TVA / În pachetul trei probabil că vom vorbi și de celelalte categorii de pensii speciale
Captură Antena 1
Ascultă articolul

Președintele Nicușor Dan a declarat joi, invitat la Antena 1, la 100 de zile de la instalarea la Palatul Cotroceni (aproximativ 5% din mandatul prevăzut de Constituție) că nu există în prezent discuții, la nivelul coaliției de guvernare sau al Guvernului, legate de o nouă majorare a cotei de TVA. Șeful statului a susținut din nou că ar fi fost posibilă o evitare a majorării cotei de TVA, dar “Guvernul a făcut alte calcule” și a precizat că, probabil, pachetul trei de măsuri care urmează să fie adoptat de Executiv va viza și “celalalte categorii de pensii speciale”

- articolul continuă mai jos -
  • G4Media a transmis LIVE principalele declarații ale șefului statului.

Nicușor Dan:

Despre reforma justiției:

  • Mandatele șefilor de parchete expiră în primăvara viitoare, este timp de evaluări
  • Ca să faci o schimbare, fără să zgâlțîi inutil, trebuie să ai mișcările potrivit
  • În continuare spun că parchetele sunt ineficiente, la instanțe suntem așa și așa, pot fi foarte multe îmbunătățiri

Vă e teamă că sistemul vă poate învinge?

  • Am interferat cu el încă de când a fost primar
  • Am văzut și părți nocive care protejează diferite interese
  • O să încerc să adun partea bună ca să reformăm țara

Ce fel de președinte va fi Nicușor Dan?

  • Am încercat să transmit omologilor străini că România în momentul ăsta se ia în serios, când spune că reduce deficitul, când se angajează să participa la acest efort de apărare european, când discută cu firme care doresc să investească
  • Vreau să fiu un președinte serios

Sunteți conservator, tradiționalist?

  • Eu cred că nu este asta dezbaterea din societate care trebuie să fie dominantă. M-am confruntat în turul doi cu președintele AUR și i-am reproșat că e populist, că e pro-rus, că instigă la ură în societate
  • Dacă vrem să ne întoarcem la  linie de demarcație în care ne confruntăm între progresiști și conservator e exact ce-și dorește Putin de la România
  • Eu nu vreau să mă definesc într-un fel sau altul

Ați ales să mergeți la o biserică, de ziua Marinei. De ce?

  • 15 august, Ziua Marinei, e o cutumă, nu e o lege
  • Nu e o cutumă ca șeful statului să meargă la o ceremonie
  • Eu am considerat important pentru că mulți români sunt atașați de această sărbătoare
  • În campanie nu am vrut să fac paradă de mersul meu la biserică
  • A fost un gest de apropiere de comunitate, de normalitate

Despre numirea de șefi la serviciile de informații:

  • E o discuție sensibilă, președintele propune parlamentul aprobă sau nu
  • Nu suntem în situația în care să facem un joc, eu să propun, parlamentul să respingă, asta nu se va întâmpla. Discuțiile se desfășoară în cadrul restrâns, departe de presă, când va fi un consens voi anunța
  • Au fost discuții în coaliție. E o discuție care este foarte colegială, fără niciun fel de tensiune
  • Niște oameni cu experiență de viață, să fie capabili să coordoneze mulți oameni, care să aibă o abilitate politică
  • (politicieni?) Nu, mai degrabă oameni din societate
  • Este o discuție în curs, asta este tot ce vă pot spune în acest moment

Care este tema președinției Nicușor Dan?

  • Sunt două. Una este securitatea, suntem cu un război la graniță. Să fim în situația și militară și de parteneriate în care nimeni să nu îndrăzneasă vreodată să ne atace
  • A doua este economia. România are un mare potențial economic, dar trebuie ca statul să reușească în parteneriat cu privatul să meargă spre un avantaj competitiv

Despre diplomația economică:

  • E important să dăm o dimensiune economică politicii noastre externe care a lipsit.
  • Noi am avut o diplomație care este la un nivel bun dar care a rămas cumva într-un consevatorism a ce e diplomația în timp ce lumea s-a schimbat
  • Am spus că nu avem o diplomație economic, asta nu e un reproș la guvern
  • Noi toți, ca societate, ca administrație, ne învârtim în aceleași cercuri
  • E nevoie ca politicul să aibă un dialog cu specialiștii care să ne ajute să intrăm în profunzimea lucrurilor

Despre vizita în SUA

  • Invitația există
  • Eu îmi doresc ca toate lucrurile să fie bine pregătite, să avem informații foarte clare despre interese economice, ssă avem discuții cu mari companii americane,. Când o să avem asta, discuția o să fie consistentă
  • Mai degrabă nu va fi anul acesta

Despre trimiterea de trupe în Ucraina

  • Multe din țările care sunt în proximitatea Rusiei au aceiași decizie ca și noi, de a nu trimite trupe în Ucraina după o eventuală încetare a focului
  • Vom sprijini logistic toate operațiunile de încetare a focului
  • Au fost mai multe întâlniri la nivel de miniștri de apărare și externe și fiecare țară a spus cu ce poate contribui la garanțiile de securitate
  • Mi-aș dori foarte mult ca SUA să fie implicate inclusiv pe partea de sancțiuni, care pot fi foarte consistente

Cum i-a schimbat viața personală funcția de președinte:

  • Soția s-a obișnuit destul de greu, tot din cauza acestei paze, trebuie să mergi la supermarket să cumperi mălai și trebuie să anunți, să vină o mașină

Moderatoarea îl întreabă dacă s-a obișnuit cu Palatul Cotroceni

  • Vă spun sincer că în grădina asta nu m-am plimbat niciodată
  • Am primit un birou, m-am obișnuit cu el, din caând în când mai ies pe terasă dar asta e tot
  • (Întrebat ce birou ocupă) Mi s-a spus dar am uitat, la etajul doi
  • (întrebat dacă s-a mutat într-o locuință de protocol) Locuim în același loc, cumva s-a stabilizat și partea de pază și protecție, vecinii s-au obișnuit, nu e cert dacă o să rămânem tot timpul aici dar pentru moment locuim aici
  • Foarte probabil vom merge toți patru la școală, să o lăsăm pe fetiță

Câți oameni ar da afară de la Primăria București, dacă ar fi primar?

  • Discuția asta am avut-o, noi aveam 1.000 de oameni în aparatul central și încă 6.000 de oameni în celelalte instituții
  • Fără discuție că e loc de reducere
  • Primăria ar putea ușor să lucreze cu 700 de oameni în aparatul central iar aparatul total ar putea funcționa ușor cu 5.500
  • Îmi doresc alegeri cât mai repede, dar nu aș vrea ca acest subiect să altereze funcționarea coaliției de guvernare
  • Nu (mă voi implica în campania pentru primăria București)

Despre partidele din coaliția de guvernare:

  • În mod legitim fiecare partid se adresează unui public care i-a dat mandatul și măsurile dacă ne uităm la PSD, evident că dorește măsuri mai sociale, PNL și USR doresc măsuri care să stimuleze dezvoltarea economică
  • Sunt discuții absolut legitime

Despre majorarea TVA:

  • Au fost patru sau cinci săptămâni în care toți am făcut calcule
  • Eu cred că era posibil să evităm asta, guvernul a făcut alte calcule
  • Nimeni nu a vorbit de asta (o nouă creștere de TVA)
  • În pachetul trei probabil că vom vorbi și de celelalte categorii de pensii speciale

Despre pensiile magistraților:

  • CCR se va pronunța, ce pot eu să spun e că în momentul în care guvernul a venit cu propunerea oameni din echipa juridică s-au uitat la deciziile anterioare ale CCR pentru a evita declararea neconstituțională a legii
  • Mai departe, Curtea va decide
  • Am văzut î spațiul public diverse interpretări
  • Am spus că nu e admisibil ca în orice domeniu pensia să fie egală cu salariul, încurajezi oamenii să se ducă la pensie
  • Vârsta de pensionare e mult prea mică, 48 de ani
  • Acolo unde am pus o nuanță este că această trecere de la 48 la 65 de ani nu trebuie făcută brusc
  • Magistrații chiar au muncit mult în anii ăștia
  • Vine judecătorul, se așează pe scaun, și cu o jumătate de oră mai devreme vine grefierul cu un cărucior de supermarket plin de dosare
  • Ăsta e un fapt
  • Oamenii ăștia au fost suprasolicitați tot timpul ăsta
  • Nu e sănătos pentru democrație ca oamenii să aibă atitudinea asta față de magistrați
  • Trebuie să avem o atitudine echilibrată
  • O primă propunere a guvernului spunea că la câți ani îți mai rămân până la pensie să ai de cinci ori mai mult, magistrații ar fi vrut încă jumătate. Eu am considerat rezonabil un an la un an

Despre coaliția de guvernare și relația cu premierul Bolojan (moderatoarea îi spune șefului statului că a fost nevoie de babysitting pentru funcționarea coaliției)

  • Această coaliție funcționează
  • Am o relație corectă (cu premierul)
  • Ce contează este că avem o coaliție care funcționează
  • Este important că într-o perioadă în care România are nevoie de stabilitate există stabilitate
  • În momentul ăsta coaliția are 2 luni și jumătate de funcționare, este foarte foarte probabil ca al doilea pachet de măsuri să treacă
  • Ce s-a agreat luni, că o să facem o reducere de 10% pe aparatul local față de numărul de posturi care există azi, nu față de oranigramă
  • A rămas în discuție care e modalitatea pentru a exista niște criterii clare pentru toate localitățile
  • Este sarcina ministerului Dezvoltării și ministerului de Interne

Despre primele 100 de zile de mandat

  • Am avut o provocare cu formarea unui guvern stabil, asta s-a întâmplat
  • Am avut o provocare cu deficitul și până acum lucrurile sunt sub control
  • O prezență externă consistentă, cu foarte multe prezențe la reuniuni și întâlniri bilaterale
  • (Ce notă v-ați da după primele 100 de zile la Cotroceni) 7-8, așa
  • Cred că astea au fost obiectivele și ele au fost atinse
Comentarii
  • N. Dan e Iohannis2, a ajuns prietenul „specialilor”, ia apararea pensiilor speciale nesimtite si se plimba toata ziua.
    Norocul lui a fost ca a intrat in turul al doilea cu Simion si a fost raul mai mic pentru multi romani…

    • @ NFilip – Se pare ca ai deficit de intelegere al unui text. Io zic sa mai citesti o data ce-a spus ND si pe urma sa citesti ce ai comentat tu.

    • @ Kafka. Se pare ca ai deficit de intelegere in general! 🙂 Io zic sa vezi ce a FACUT ND (sau n-a facut), nu ce a SPUS, si dupa aia sa comentezi. A spus si ca nu va creste TVA, si a crescut, a spus si ca va anunta de ce s-au anulat alegerile si a uitat, a spus si ca va publica cine i-a dat bani in campanie si nu a facut-o etc…

    • +1

  • Coruptia lui Ciordacu

    A spus că face numiri la servicii…și a uitat…un președinte uituc și în curând și SUSPENDAT

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole