
Simion comentează ancheta G4Media legată de conexiunile sale din Cluj: Ne atacă prietenii de la Fellowship / În articol se vorbește despre o rețea internațională de activiști de extremă dreaptă, cu simpatii pro-ruse, care a ajuns să colaboreze cu lideri din MAGA și ultra-conservatorii catolici
Liderul partidului extremist AUR, George Simion, a comentat ironic într-o postare pe pagina sa X articolul în care se descria felul în care încearcă apropierea de o rețea internațională de activiști de extremă dreaptă din România și Statele Unite.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
”Este amuzant să vezi cât de mult efort face G4Media pentru a încerca să ne defăimeze și, de asemenea, să ne atace prietenii de la Fellowship.
Am citit rar un amestec atât de incoerent și plin de dezinformări într-un singur articol”, a scris Simion.
În articolul menționat de Simion se investighează legăturile dintre liderul AUR și o rețea internațională de activiști de extremă dreaptă, cu simpatii pro-ruse, arătând cum acesta a ajuns să colaboreze cu persoane influente din sfera MAGA și a ultra-conservatorismului religios.
Un personaj central este Brian Brown, un activist american cu legături solide în organizații care au promovat curentul „MAGA”. Brown a lucrat în Rusia, sprijinind legi anti-gay, și a fost activ în acțiuni politice extremiste din Europa de Est, Georgia și având legături strânse cu premierul ungar Viktor Orbán.
Brown cooperează cu o rețea complexă de organizații internaționale, majoritatea ultra-religioase, susținute de persoane influente care construiesc, finanțează și antrenează politicieni de extremă dreaptă, inclusiv pe George Simion. Aceste organizații, cum ar fi „Ordo Iuris” (Polonia), acționează politic pentru a influența deciziile guvernelor, parlamentelor și chiar a Parlamentului European.
Simion a ajuns în cercul lui Brian Brown prin intermediul politicianului și afaceristului clujean Avram Gal, reprezentant al cultului penticostal. Gal, colaborator declarat al unor organizații americane religioase din structura „Fellowship Foundation” (cunoscută ca „The Family”), a fost prezent la învestirea lui Donald Trump și a promovat afaceri cu parteneri americani.
Sursele ActualdeCluj susțin că Gal este susținut în partid de Vasile Dîncu, președintele PSD Cluj. În ciuda poziției pro-europene a majorității social-democraților clujeni, Gal i-a făcut campanie lui Simion, beneficiind de sprijinul unei rețele de afaceriști și organizații locale, inclusiv pentru summitul Partidului Conservatorilor şi Reformiştilor Europeni de la Cluj.
Simion a avut legături strânse cu partidele „suveraniste” poloneze și s-a afișat la mitingul lui Karol Nawrocki, candidat susținut de partidul conservator Lege și Justiție (PiS). După alegeri, Simion a fost fotografiat în aeroportul din Varșovia cu juristul Rafał Wiatr, cu conexiuni în mediul de business și politic polonez.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
© 2025 G4Media.ro - Toate drepturile rezervate
Acest site foloseşte cookie-uri.
Website găzduit de Presslabs.