Naționala de fotbal a Georgiei, calificată pentru prima oară la Campionatul European/…

Sursa foto: x.com/@GeorgiaGff

Naționala de fotbal a Georgiei, calificată pentru prima oară la Campionatul European/ Georgienii au învins Grecia la penalty, în prima finală a play-off-ului de calificare

Echipa naţională de fotbal a Georgiei s-a calificat marţi seara în premieră la un turneu final al Euro, după ce a învins Grecia, pe teren propriu, după lovituri de departajare, scor 4-2, în prima finală a play-off-ului de calificare pentru Euro 2024, transmite news.ro

La Tbilisi, pe stadionul Boris Paichadze, Georgia şi Grecia au încheiat la egalitate, fără gol marcat, după primele 90 de minute. A fost un meci liniştit, fără multe ocazii, cu două echipe care au dezamăgit din punct de vedere ofensiv, deşi gazdele au evoluat în faţa a peste 50.000 de spectatori. Ocaziile au venit în prelungiri. Mavropanos a trimis mingea în bara transversală, în minutul 102, iar Davitashvili a ratat incredibil pentru gazde în minutul 104, atunci când Vlachodimos a respins miraculos.

Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil şi s-a ajuns la lovituri de departajare. Kochorashvili a transformat primul pentru Georgia, apoi Mamardashvili a apărat şutul lui Bakasetas. Masouras a înscris pentru greci, iar Mikautadze a trimis pe lângă poartă. Bouchalakis a egalat la 2, Lasha Dvali a adus Georgia în avantaj (3-2), apoi Giakoumakis a şutat pe lângă poartă, iar Kvekveskiri a calificat Georgia la turneul final al Euro 2024 cu ultima lovitură de la 11 metri.

Georgia va evolua în grupa F a turneului final Euro 2024, alături de Turcia, Portugalia şi Cehia.