Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Christian Horner a ieșit public și a vorbit în legătură cu scandalul momentului din Formula 1, cel al raportului de compresie al unității de putere. Fostul șef al RedBull Racing spune că doar „cei conservatori nu câștigă în F1.”
Mercedes și RedBull sunt acuzate că ar „fenta” regulamentul în ceea ce privește raportul de compresie al motorului din F1 pentru 2026, iar Horner intervine în această speță.
Reglementările din 2026 privind unitățile de putere prescriu un raport de compresie al motorului de 16:1, în scădere față de 18:1 anul trecut.
Acest raport de compresie a fost întotdeauna măsurat la temperatura ambiantă, când motorul nu funcționează, astfel încât nu ține cont de expansiunea materialelor sub efectul căldurii, când mașinile rulează pe pistă, transmite motorsport.com.
În cadrul unui interviu pentru emisiunea australiană Today, Horner a mărturisit că nu este de acord cu faptul că Mercedes și RedBull ar trișa înainte de startul sezonului 2026 din Marele Circ.
„Este o afirmație importantă”, a început Horner discursul făcând referire la cei care spun că Mercedes și RedBull ar fi de fapt în afara regulamentului.
„Formula 1 înseamnă să depășești limitele. Este vorba despre modul în care interpretezi regulamentele. Așa a fost întotdeauna și așa va fi întotdeauna.
Echipele cele mai conservatoare sunt echipele care nu sunt niciodată în fruntea grilei de start. Trebuie să depășești limitele.
Desigur, totul ține de modul în care interpretezi regulamentele, iar inginerii, unii dintre cei mai străluciți ingineri de pe planetă, vor analiza aceste regulamente și se vor gândi: bine, cum pot maximiza performanța?”, transmite Christian Horner.
Fostul director al RedBull Racing va efectua un turneu în Australia cu doar câteva zile înainte de Marele Premiu de la Melbourne (8 martie).
Vor fi trei zile în care Horner va susține conferințe în care va oferi detalii de culise din lumea Formulei 1.
Fostul șef al RedBull va vorbi la Melbourne (24 februarie), Sydney (26 februarie) și Perth (2 martie).
„Este o modalitate excelentă de a reflecta asupra carierei mele, asupra momentelor bune și rele, asupra sportului, asupra piloților pe care i-am avut.
Sper că va fi interesant și că oamenii se vor bucura de o privire în culisele provocărilor din Formula 1”, a spus Horner.
Sezonul 2026 al Formulei 1 va avea 24 de etape și va debuta pe 8 martie, pe circuitul Albert Park din Melbourne. Vor fi la start 11 echipe: numele noi sunt Cadillac și Audi (a preluat Sauber).