Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
A fresh coat of paint for a brand-new era 🎨@FordRacing || #RedBullRacing pic.twitter.com/C4obLVXHI4
— Oracle Red Bull Racing (@redbullracing) January 16, 2026
RedBull Racing este prima echipă din Formula 1 care a prezentat noul monopost pentru 2026. La Detroit, RB22 a fost arătat fanilor din lumea întreagă. „O schimbare uriașă”, a spus Max Verstappen.
Oracle Red Bull Racing a prezentat mașina sa pentru 2026 în Detroit, Statele Unite. În cadrul unei transmisiuni live, a fost prezentat monopostul RB22, echipat cu primul motor RedBull Ford Powertrains.
„Este unul dintre acele momente speciale, care te fac să te simți entuziasmat pentru noul sezon. Vom arăta spectaculos pe pistă.
Aceasta este o eră nouă și semnificativă pentru sportul în ansamblu și pentru noi ca echipă. Am vrut ca mașina să reflecte acest lucru, făcând în același timp o referire la începuturile Red Bull Racing.
Această masină este concepută pentru a celebra spiritul primilor noștri ani. În anul în care o mașină Oracle RedBull Racing va rula pentru prima dată cu un motor RedBull Ford Powertrains PU, ni s-a părut firesc să reflectăm o parte din istoria noastră cu ajutorul acestui monopost” – Laurent Mekies, directorul echipei Oracle RedBull Racing.
Prezent, desigur, la eveniment, Max Verstappen s-a arătat entuziasmat de cum arată noul monopost RedBull. Acum, speranțele olandezului sunt că motorul RedBull făcut în colaborare cu Ford va fi la înălțime și că mașina va fi suficient de rapidă încât să-i aducă lui Verstappen al cincilea titlu mondial din F1.
„Arată foarte bine și cred că va ieși în evidență pe circuit în acest an. Luciu este cool, are un aspect mai retro, culoarea este foarte îndrăzneață și albastră, îmi place foarte mult.
A fost special să o văd în realitate și am fost foarte impresionat și surprins de cât de mare este schimbarea. Întregul aspect îmi trezește multe amintiri frumoase din perioada în care abia începeam în F1 și totul era nou.
Sunt entuziasmat să conduc o mașină cu un aspect complet diferit. Nu sunt sigur că mecanicii vor fi încântați de timpul necesar pentru a o menține curată.
Dar va arăta foarte elegant și va fi plăcut pentru toată lumea să o vadă pe circuit” – Max Verstappen.
„Desigur, totul este încă puțin necunoscut. Schimbările sunt mari, atât la nivelul unității de putere, cât și al mașinii.
Pentru noi, piloții, va fi nevoie de timp pentru a ne adapta la început. De aceea, este foarte important să parcurgem cât mai multe ture în zilele de testare și să optimizăm totul cât mai bine posibil.
Motivația este foarte mare. Toată lumea este pregătită și foarte entuziasmată să înceapă acest nou capitol, iar eu la fel”, a conchis Verstappen.
Our 2026 livery 👉 Approved 👍#F1 || #RedBullRacing pic.twitter.com/Y68kRRdD47
— Oracle Red Bull Racing (@redbullracing) January 16, 2026
Our livery for 2026… launched ✅#F1 || #RedBullRacing pic.twitter.com/jl9Ok4BDcp
— Oracle Red Bull Racing (@redbullracing) January 16, 2026
A much better picture of the new 2026 RedBull racing livery pic.twitter.com/spCqSMH4FZ
— Evan Griebel (@GRIEBSSS) January 16, 2026
Top-down on the sleek 2026 Red Bull livery 😮💨#F1 @redbullracing pic.twitter.com/AGN7Qa79zd
— Formula 1 (@F1) January 16, 2026
Así luce el nuevo Red Bull 🔥
Continuidad, evolución y una clara intención: seguir marcando el ritmo en la parrilla. 🏁#RedBullRacing #Formula1 pic.twitter.com/tYTIHs3QP5— Mexico Grand Prix 🇲🇽 (@mexicogp) January 16, 2026