G4Media.ro

Preşedinta Bundestagului participă la Auschwitz la comemorarea victimelor Holocaustului împotriva romilor

sursa foto: viator.com

Preşedinta Bundestagului participă la Auschwitz la comemorarea victimelor Holocaustului împotriva romilor

Oficiali de stat şi supravieţuitori se reunesc vineri la locul fostului lagăr de concentrare de la Auschwitz pentru a-i comemora pe etnici sinti şi romi ucişi de nazişti acum 80 de ani, informează agenția dpa, citată de Agerpres.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media

- articolul continuă mai jos -

Preşedinta Bundestag, Barbel Bas, care avea programat un discurs la festivitatea comemorativă, este prima reprezentantă de rang înalt a parlamentului german care se deplasează la Auschwitz (astăzi pe teritoriul Poloniei), a precizat legislativul de la Berlin.

La comemorare participă de asemenea preşedinta Senatului polonez Malgorzata Kidawa Blonska.

Pe 2 august 1944, gardieni germani au lichidat aşa-zisa „Tabără a familiilor rome” de la Auschwitz-Birkenau, omorând 4300 de bărbaţi, femei şi copii în camerele de gazare.

Istoricii estimează că în total o jumătate de milion de etnici sinti şi romi au fost ucişi în Europa ocupată de nazişti.

Parlamentul European a declarat în 2015 ziua de 2 august drept Ziua europeană de comemorare a victimelor Holocaustului împotriva romilor.

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează