Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
16 parlamentari liberali și-au dat în judecată din nou propria formațiune politică – Partidul Național Liberal, tot la Tribunalul Ilfov, obiectul acțiunilor fiind identice cu cele de ieri, când instanța a decis în timp-record de doar câteva ore să suspende decizii anti-Veștea ale partidului. Ei încearcă să stopeze organizarea Congresului PNL, programat duminică.
UPDATE: Termenul dat de Tribunalul Ilfov pentru judecarea cererii de suspendare a Congresului este 3 iulie, deci după ce va avea loc congresul PNL programat duminică 21 iunie, potrivit portalului instanțelor
Astfel, prima este ”acțiune în răspundere delictuală” – un proces în care, de regulă, se cer daune, iar a doua este o ”ordonanță președințială” – o procedură în care se solicită judecarea unei cereri în regim de urgență.
Ordonanța președințială vizează suspendarea deciziei de miercuri prin care Biroul Politic Național al PNL a decis convocarea pentru astăzi la ora 17 a Consiliului Național, adică pasul formal înainte de organizarea Congresului PNL de duminică 21 iunie, a declarat pentru G4Media o sursă liberală.
Cei 16 puciști au depus cerere de suspendare de urgență a Deciziilor Biroului Politic Național 26 și 27 din data de 17 iunie 2026 care conducerea partidului a convocat un Consiliu Național Extraordinar pe 19 iunie și un Congres Extraordinar pe 21 iunie.
În plus, cei 16 cer de la PNL câte 250.000 lei daune morale, adică 4 milioane de lei în total.
Miza dosarelor de astăzi este obținerea unei decizii executorii de stopare a organizării Congresului extraordinar de duminică al PNL, pe cale să fie convocat astăzi de Consiliul Național al partidului.
Până în acest moment, pe portalul instanțelor nu este indicat un termen pentru judecata ordonanței președințiale, procedură prin care, ieri, cei 16 reclamanți au reușit să anuleze efectele a două decizii de luni ale Biroului Politic Național.
O diferență față de dosarele intentate ieri: în primul dintre dosare, pârât este și președintele PNL, Ilie Bolojan.
La fel ca ieri, reclamanții sunt Monica Cristina Anisie, Andrei Baciu, Sorin Mihai Cîmpeanu, Mihai Culeafă, Alina Ștefana Gorghiu, Ion Iordache, Aneta Matei, Ciprian Pandea, Nicoleta Pauliuc, Alexandru Popa, Răzvan Sorin Prișcă, George Scarlat, Ionuț Marian Stroe, Mihai Veștea, Mihai Sebastian Rusu și Eduard Tatian Mititelu.
Agenda Consiliului Național Extraordinar de vineri, 19 iunie, la care vor participa 800 delegați liberali, va include, potrivit unui comunicat PNL:
– Aprobarea convocării Congresului Extraordinar pentru data de 21 iunie 2026
– Aprobarea modificării statutului Partidului Național Liberal.
Incredibil
Hai ca deja e penibil.
PENIBIL
PENIBIL
PENIBIL
E de ieșit pe străzi!!!!
La urmatoarele alegeri trebuie tinuti minte: Monica Cristina Anisie, Andrei Baciu, Sorin Mihai Cîmpeanu, Mihai Culeafă, Alina Ștefana Gorghiu, Ion Iordache, Aneta Matei, Ciprian Pandea, Nicoleta Pauliuc, Alexandru Popa, Răzvan Sorin Prișcă, George Scarlat, Ionuț Marian Stroe, Mihai Veștea, Mihai Sebastian Rusu și Eduard Tatian Mititelu
Astia sunt de fapt cu trese si pe statul de plata P$D
Absolut ridicoli – si bineinteles, TICALOSI!
Și o să aibă câștig de cauză.Adrian Năstase moare de invidie.
PSDistii din PNL tremura de emotie , dar si PSDistii , vor vedea cum se duce la vale guvernul Vestea cea rea
De ce nu se intampla astfel de cazuri si la PSD-AUR-si alti? De ce turma urmeaza sfaturile liderului si intocmai ce au decis in interiorul partidului? Devine penibil actiunea celor 16, ce vor sa obtina? Daca nu le convine decizia partidului de ce nu pleaca? Hai cu anticipatele…..Bolo fa-ti partid!
PeNibiL march Thuma
cat de penibil au devenit acesti PNListi
în juma de ora se rezolva, dr acu s-o ia de democrație
Eu nu inteleg cum poate intervenii justitia in acest caz. Dupa parerea mea este ca si cum eu la servici as avea planificata o sedinta si cineva ma da in judecata ca nu ii convine lui…ceva de genul 🙂
Penibil!
Dupa toate reactiile de ieri inca au tupea sa continue aceste mizerii. Adica pur si simplu nu le pasa de cetateni, de statul de drept…de nimic
cand si cum vor raspunde cei de la tb ilfov pentru abuz?
cat e Lia, never
Oamenii ăștia vor ca PNL-ul să fie condus de la tribunalul Ilfov.
Judecătorii din Ilfov trebuie arestați pentru abuz.
Jenibil!!!
Cum si ce ar trebui facut ca Tribunalul Ilfov sa fie mutat la Palatul Victoria si odata cu asta sa rugam aceasta noua entitate sa dea o OUG pentru desfiintarea partidelor politice si sa terminam definitiv cu democratia. Pai, romanii mai au nevoie de democratie? Pentru ce?
Cei 16 sunt atât de șobolani încât nici măcar nu au decența să plece de bunăvoie ca să se aciuiască printre tomberoanele pesedeului. Țin tot partidul în loc cu forța.
PSD se comporta ca Mafia, daca ne deja. Daca nu faci ca ei, trimit „recuperatorii” pentru „taxa de protectie”.
Nimeni nu spune ca trebuie sa fie toti membrii de acord cu majoritatea. In orice partid, o anumita opozitie este pana la urma sanatoasa. Dar ce se intampla acum din partea acestui group „Ocean 16” trece dincolo de o conduita democratica, colegiala, politicianista. Se comporta ca niste MAGA: daca nu primesc ce vor sau daca nu sunt de acord cu partidul, atunci trebuie dat in judecata.
Istoria ii tine minte pe astia. Se scufunda in ridicol.