Home » Articole » Președintele CSM, despre relația cu Nicușor Dan: La fiecare ședință l-am invitat. Până acum nu a venit

Președintele CSM, despre relația cu Nicușor Dan: La fiecare ședință l-am invitat. Până acum nu a venit

Președintele CSM, despre relația cu Nicușor Dan: La fiecare ședință l-am invitat. Până acum nu a venit
sursa foto: Captură video Juridice
Ascultă articolul

Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Liviu Odagiu, a vorbit despre relația președintelui României, Nicușor Dan, cu instituția pe care o conduce, subliniind faptul că șeful statului nu a participat până acum la nicio ședință CSM, transmite MEDIAFAX.

Liviu Odagiu a vorbit despre relația președintelui cu justiția, amintind de inițiativele venite de la Palatul Cotroceni în contextul documentarului publicat de Recorder în luna decembrie a anului trecut.

- articolul continuă mai jos -

„Este o certitudine, faptul că președintele României a propus atunci organizarea unui referendum în magistratură. Dar spuneam de fapte. La fel de adevărat este că acel referendum nu s-a mai organizat”, a declarat președintele CSM, la OFF The Record, emisiunea găzduită de Mediafax.

„Nu știu dacă președintele României îl va mai organiza sau nu. Este o chestiune care exclusiv de dânsul depinde”, a mai declarat liderul din sistemul de justiție.

Odagiu a mai precizat că șeful statului nu a participat până acum la nicio ședință a plenului Consiliului Superior al Magistraturii, punctând că instituția l-a invitat la fiecare ședință organizată în decursul anului curent.

„Este adevărat că președintele României nu a fost prezent până la acest moment la niciuna dintre ședințele plenului CSM. la fiecare ședință, cel puțin de la momentul ianuarie, de când am preluat conducerea vremelnică pentru un an de zile a CSM, la fiecare ședință președintelui României i-am trimis o invitație. La unele președintele României a răspuns că programul dânsului nu permite”, susține Odagiu.

„Sunt convins că atunci când președintele României va considera, va fi și prezent. Și noi așteptăm o întâlnire cu dânsul într-un cadru constituțional și de exercitarea atribuțiilor domniei sale”, a conchide președintele CSM.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.