Home » Articole » Predoiu: Miniștrii PNL rămân în Guvern

Predoiu: Miniștrii PNL rămân în Guvern

Predoiu: Miniștrii PNL rămân în Guvern
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Liderul interimar al PNL, Cătălin Predoiu, a declarat luni, după ce Marcel Ciolacu a anunțat că își va de demisia din funcția de premier, că miniștrii liberali vor rămâne în Guvern.

“PNL are în guvern miniștri care au depus un jurământ în interesul românilor și al României. PNL prin miniștrii săi și parlamentarii săi își va face datoria față de români”, a spus Predoiu, la finalul unei reuniuni a conducerii partidului.

- articolul continuă mai jos -

El a notat că, în ciuda demisiei lui Marcel Ciolacu, PSD își menține miniștrii în guvern iar miniștrii liberali “au mandat în continuare să-și exercite obligațiile față de români”.

“Ce ne preocupă în acest moment este să oprim forțele extremiste să acceadă la Palatul Cotroceni și să susținem candidatura dl Nicușor Dan”, a mai spus Predoiu.

Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a anunțat, după ședința conducerii partidului, că luni seara îți depune demisia din funcția de premier.

El a precizat că miniștrii PSD vor discuta cu reprezentanții PNL și UDMR pentru a decide dacă rămân interimari în guvern.

Întrebat despre viitoare coaliții, Ciolacu a spus: „Cât timp eu sunt președinte al PSD, nu va exista o guvernare PSD-AUR”.

Ciolacu a argumentat că “această coaliție nu mai e legitimă atât timp cât nu și-a trimis propriul candidat în turul doi”. “Oricum mă schimba viitorul președinte. Decât să mă schimbe viitorul președinte….”, a adăugat el.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole