Home » Articole » VIDEO Fanii lui Călin Georgescu, amendați de Jandarmerie pentru protestul neautorizat la Federația Comunităților Evreiești și la Memorialul Holocaustului, după ce deputatul Silviu Vexler a rupt un afiș confecționat de AUR cu personalități culturale acuzate de antisemitism / Val de antisemitism online

VIDEO Fanii lui Călin Georgescu, amendați de Jandarmerie pentru protestul neautorizat la Federația Comunităților Evreiești și la Memorialul Holocaustului, după ce deputatul Silviu Vexler a rupt un afiș confecționat de AUR cu personalități culturale acuzate de antisemitism / Val de antisemitism online

VIDEO Fanii lui Călin Georgescu, amendați de Jandarmerie pentru protestul neautorizat la Federația Comunităților Evreiești și la Memorialul Holocaustului, după ce deputatul Silviu Vexler a rupt un afiș confecționat de AUR cu personalități culturale acuzate de antisemitism / Val de antisemitism online
Sursa foto captură video
Ascultă articolul

Aproximativ 15 susținători ai lui Călin Georgescu au organizat ilegal joi, 18 decembrie, o adunare publică la Federația Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic și la Memorialul Holocaustului din București. Adunarea publică neautorizată a fost organizată după modificările aduse OUG 31/2002 și Legii nr. 17/2018, cât și în urma gestului făcut de deputatul Silviu Vexler, care a rupt un afiș confecționat de AUR cu personalități culturale care au scris texte antisemite.

- articolul continuă mai jos -

Aproximativ 15 persoane au intrat în interiorul Memorialului Holocaustului, au depus o coroană de dimensiuni mici cu scopul de cinstire a eroilor români și au rostit rugăciuni creștine.

După ce au ieșit din monument, aceștia au scandat „Jur să-mi apăr țara, chiar cu prețul vieții!”, punându-se în genunchi.

Au avut ca recuzită portavoce, pancarte, două drapele de mari dimensiuni și o cameră de filmat.

Două persoane care au participat la adunarea publică neautorizată au fost amendate de jandarmi, iar alte patru au primit avertismente.

„O persoană a fost sancționată cu 2 amenzi în valoare totală de 1.000 lei, în conformitate cu prevederile art. 26, alin.1, lit. a) din Legea nr. 60 din 1991 privind organizarea și desfășurarea adunărilor publice și art. 2, pct. 31 din Legea nr. 61 din 1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.

Totodată, alte 4 persoane au fost sancționate contravențional cu avertisment scris pentru:

-organizarea și desfășurarea de adunări publice nedeclarate, neînregistrate sau interzise;

-refuzul unei persoane de a furniza date pentru stabilirea identității sale sau de a se prezenta la sediul poliției, la cererea ori la invitația justificată a organelor de urmărire penală sau a organelor de ordine publică, aflate în exercitarea atribuțiilor de serviciu”, a transmis Jandarmeria Română.

Mitingul georgiștilor a fost dublat de un val de antisemitism online, cu sute de utilizatori ai rețelelor sociale care au postat mesaje de incitare la ură și violență împotriva evreilor.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole