Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Mioara Ioniță, profesoară de Matematică la Colegiul Național „Tudor Vianu” din București, a declarat pentru Edupedu.ro că subiectele date astăzi la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a sunt „au fost foarte bine făcute, în sensul că au verificat chiar toată materia”. Miercuri, 24 iunie, absolvenții de gimnaziu au susținut proba scrisă la Matematică.
„Se ia nota 7 foarte lejer. Subiectele sunt frumos făcute. Pentru nota 10 trebuie să muncești. Nu se ia nota 10 așa ușor. Copiii sunt obișnuiți să ia nota 10 foarte repede la clasă. Dacă nu iau 10, este prăpăd. Astăzi trebuia să muncească pentru nota 10”, a spus profesoara.
Ne mirăm că avem 45% analfabeți funcționali? Nu avem de ce. Se obține ușor nota 7. Numai în lumea a IV-a a educației obții o notă între B și C (in sistem american) „ușor”. Ne mirăm că facultățile noastre produc studenți care știu puțin sau nimic? Iată de ce. La evaluarea națională de clasa a VIII-a nota 7, o nota care cere competente reale, se obține „ușor”. Căci subiectele sunt făcute „frumos”. Asta este societatea…