Home » Articole » Trump sugerează ca SUA să ia „în posesie” centrale ucrainene / Casa Albă: Deținerea de către americani a acestor centrale ar constitui cea mai bună protecție

Trump sugerează ca SUA să ia „în posesie” centrale ucrainene / Casa Albă: Deținerea de către americani a acestor centrale ar constitui cea mai bună protecție

Trump sugerează ca SUA să ia "în posesie" centrale ucrainene / Casa Albă: Deținerea de către americani a acestor centrale ar constitui cea mai bună protecție
Foto: Ben Curtis / AP / Profimedia
Ascultă articolul

Preşedintele american Donald Trump i-a sugerat omologului său ucrainean Volodimir Zelenski, în cadrul unei convorbirii telefonice avute miercuri, că Statele Unite ar putea lua „în posesie” centrale nucleare şi electrice ucrainene, a anunţat Casa Albă, relatează AFP, transmite Agerpres.

„Deţinerea de către americani a acestor centrale ar constitui cea mai bună protecţie şi cel mai bun sprijin posibil pentru infrastructurile energetice ucrainene”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt.

- articolul continuă mai jos -

Volodimir Zelenski a afirmat, de asemenea, că ţara sa este pregătită să înceteze loviturile asupra infrastructurilor energetice şi civile din Rusia, notează AFP.

„Una dintre primele etape către încheierea războiului ar putea fi încetarea loviturilor asupra infrastructurilor energetice şi a altor infrastructuri civile. Am susţinut această măsură şi Ucraina a confirmat că suntem pregătiţi să o punem în aplicare”, a declarat Volodimir Zelenski pe plaforma X după convorbirea avută cu Trump pe care a calificat-o drept „pozitivă, foarte substanţială şi sinceră”.

Preşedintele rus Vladimir Putin a acceptat cu o zi înainte o încetare timp de 30 de zile a loviturilor asupra obiectivelor energetice ucrainene.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.