Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizări meteorologice de temperaturi maxime extreme, valabile pentru municipiul București și județul Ilfov, care vor ajunge până la 41 de grade celsius.
Codul portocaliu este valabil începând de duminică, ora 10:00, până luni, ora 10:00, urmat de un cod roşu, valabil de luni, ora 10:00, până miercuri, ora 10:00.
Vor fi temperaturi extreme, disconfort termic deosebit de accentuat și caniculă, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor încadra între 35-41 de grade.
ISU B-IF a remis informări pentru populație prin intermediul canalelor de comunicare instituționale și al panourilor electronice stradale.
De asemenea, ca urmare a organizării ședințelor Comitetelor pentru Situații de Urgență București și Ilfov, au fost aprobate măsurile suplimentare pentru prevenirea, diminuarea și atenuarea efectelor negative ale caniculei și secetei, precum și altor fenomene meteorologice periculoase ce se pot produce în perioada de vară, pentru aplicarea cărora sunt responsabile autoritățile și instituțiile publice centrale și locale.
„Printre măsurile stabilite, amintim amenajarea unor puncte de hidratare si de prim ajutor pentru cetățeni, în zonele de trafic intens. Punctele constituite în acest moment pot fi regăsite în tabelele anexate”, mai transmite ISU BIF.
Pentru mai multe recomandări, accesați platforma națională https://fiipregatit.ro/