Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Noul prim-vicepreședinte al PNL, Dan Motreanu, lansează în mod ironic un scenariu în contextul actualei crize guvernamentale, evidențiind cum social-democrații ar putea fi întorși unii împotriva celorlalți, dacă președintele Nicușor Dan ar veni să numească, duminică dimineața, un premier surpriză din partea PSD, în persoană, de exemplu, a primarului de Buzău, Constantin Toma (cel care în repetate rânduri s-a poziționat împotriva actualei conduceri a partidului. În acest scenariu, Motreanu urmărește același fir al poveștii parcurse de numirea lui Adrian Veștea, peste capul conducerii PNL, până la momentul votului de învestire din Parlament, inversând doar rolul personajelor:
„Înainte de desemnarea lui Constantin Toma, nu îl anunță pe președintele PSD, Sorin Grindeanu. Nici primarul care urmează să fie desemnat premier nu îl anunță pe Sorin Grindeanu, deoarece i se cere să păstreze secretul. „Interesul național” cere discreție. Așa îi spun unii președintelui”. PNL anunță imediat că susține candidatul PSD desemnat și începe să facă „jocuri” în interiorul PSD. PSD se opune oficial acestei desemnări. Între timp, alesul Președintelui începe să telefoneze parlamentarilor PSD. Unora le propune funcții de ministru, altora diverse poziții importante. Li se explică elegant că asta este și voința Președintelui României și că, bineînțeles, PSD îi va păstra în partid fără nicio problemă. Mai mult, unii chiar acceptă să intre în Guvern, iar în dreptul numelor lor apare sigla PSD. Evident, restul partidului va fi încântat de această asociere și va aplauda inițiativa”, relatează Dan Motreanu.
Ca tabloul să fie complet, liderii organizațiilor PSD sunt contactați inclusiv din diverse instituții „veghetoare ale Constituției”. Li se propun funcții de secretari de stat, conduceri ale unor agenții guvernamentale și chiar… „libertate”, dacă vor susține Guvernul: „Totul, desigur, exclusiv în numele interesului național. Luni, lista miniștrilor și programul de guvernare ajung în Parlament. În Birourile Permanente Reunite, PSD cere ca în dreptul miniștrilor să nu mai apară sigla partidului. Cererea este respinsă. PSD acceptă senin decizia, în numele democrației și al respectului instituțional. Vine și ziua votului. Mai mulți parlamentari PSD votează Guvernul, ignorând poziția oficială a propriului partid. Rezultatul? Guvernul cade, pentru că nu întrunește numărul necesar de voturi. Iar PSD, dând dovadă de un comportament evlavios, decide să nu sancționeze pe nimeni. Deci, nu este nevoie de un congres extraordinar”, spune ironic prim-vicepreședintele liberal.
Acesta concluzionează, dat fiind că România are nevoie de un Guvern cu puteri depline, în laboratoarele unde se coc marile strategii politice apare și soluția salvatoare, „cel agresat trebuie să îl susțină necondiționat pe agresor”: „Prin urmare, PSD va trebui să susțină PNL, fără un acord privind politicile publice și fără reciprocitate. Doar așa proiectul măreț poate continua. În definitiv, ce este mai firesc și, creștinește, decât să îi mulțumești celui care te lovește? P.S Orice legătură cu realitatea este, desigur, pur întâmplătoare… sau poate nu”.
Excelent!