Home » Articole » Claudiu Manda, replică pentru Motreanu: Realitatea este că nu vreți să vă pierdeți funcțiile și privilegiile

Claudiu Manda, replică pentru Motreanu: Realitatea este că nu vreți să vă pierdeți funcțiile și privilegiile

Claudiu Manda, replică pentru Motreanu: Realitatea este că nu vreți să vă pierdeți funcțiile și privilegiile
Credit foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Secretar general al PSD, Claudiu Manda îi dă un răspuns prim-vicepreședintelui PNL Dan Motreanu, cel care sâmbătă a prezentat scenariul unui puci în PSD, similar celui orchestrat în PNL, prezentând ipoteza ca președintele Nicușor Dan să-l desemneze pentru funcția de premier pe social democratul Constantin Toma (primarul Buzăului), cunoscut pentru criticile aduse conducerii partidului său. În felul acest e ridicată chestiunea cum ar proceda conducerea PSD, dacă ar fi pusă în exact aceeași situație în care a fos pusă conducerea PNL, prin încercara îvestirii guvernului Veștea, peste capul lui Bolojan, „cel agresat l-ar mai susține necondiționat pe agresor?”.

- articolul continuă mai jos -

Claudiu Manda afirmă că indiferent de scenariu, PSD  nu pune orgoliul politic deasupra interesului României. „Dacă un asemenea scenariu ar debloca situația politică, ar da României un guvern cu puteri depline și ar permite continuarea proiectelor esențiale pentru țară, precum PNRR, aderarea la OCDE, programul SAFE, investițiile și consolidarea credibilității externe a României, PSD nu l-ar respinge”, i-a răspuns Manda lui Dan Motreanu, tot prin intermediul rețelei de socialaizare Facebook

Motreanu continuă atacul la adresa lui Bolojan, sfătuindu-l pe „primarul ipotetic” din scenariul lui Motreanu să nu se încreadă în atitudinea duplicitară a lui Bolojan. 

„Singurul sfat pe care i l-aș da acelui primar PSD ar fi, însă, să se gândească de două ori înainte să accepte. Nu de alta, dar până va veni momentul ca domnul Bolojan să își respecte cuvântul, sigur se răzgândește din nou (amândoi știm că este un mincinos) și mai găsește un motiv să rămână (în funcție – n.red)”, spune liderul PSD.

Claudiu Manda mai susține că țara se află în blocaj din cauza dorinței liberalilor de a se agăța de putere.  „Dane, lasă scenariile! Realitatea este că nu vreți să plecați de la guvernare nici cu apă fiartă, ca să nu vă pierdeți funcțiile și privilegiile”, spune secretarul general social-democrat. Acesta l-a atacat și pe primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, care se afla sub control judiciar după ce DNA l-a pus sub acuzare pentru luare de mită.  „V-ați închis în cămară, ați aprins lumina și l-ați găsit pe Ciucu ronțăind într-un colț”, conchide Manda

Comentarii
  • Realitatea, Olguțule, e că voi sunteți
    Tâlharii care faceți orice pentru funcții și privilegii.

    Când reformele făcute de Bolojan (pe care le-ați agreat și voi formal)
    Au deranjat interesele, funcțiile și privilegiile tâlharilor pesedeu
    Ați dărâmat guvernul și ați prăbușit România în criza politică și economică
    Din care nu mai știm cum să ieșim.

  • Danila Adrian

    „Claudiu Manda afirmă că indiferent de scenariu, PSD nu pune orgoliul politic deasupra interesului României”

    Stati putin ! Nu astia au fost cei care aproape au bagat Romania in faliment???

  • Nerușinat e omu’ ăsta, tare nerușinat

  • Realitatea e ca romanii s-au saturat de inganfati, mincinosi, tupeisti de cea mai joasa speta, cu IQ scazut care nu au ce cauta in functiile pe care le ocupati voi cei de la Pdsr de la Revolutie pana acum. Sunteti ciuma Romaniei si sunteti molipsitori, Aur, sos, pot si mai nou Nicusor

  • Realitatea e ca romanii s-au saturat de inganfati, mincinosi, tupeisti de cea mai joasa speta, cu IQ scazut care nu au ce cauta in functiile pe care le ocupati voi cei de la Pdsr de la Revolutie pana acum. Sunteti ciuma Romaniei si sunteti molipsitori, Aur, sos, pot si mai nou Nicusor

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole