Home » Articole » Ministerul Sănătății solicită activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale, din pricina Codului Roșu de Caniculă

Ministerul Sănătății solicită activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale, din pricina Codului Roșu de Caniculă

Ministerul Sănătății solicită activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale, din pricina Codului Roșu de Caniculă
Sursa Foto: Inquam Photos/ George Călin
Ascultă articolul

Ministerul Sănătății solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme, informează Agerpres.

Solicitarea vine în contextul în care meteorologii au emis, sâmbătă, o avertizare Cod roșu de caniculă, ce vizează, duminică și luni, 16 județe, precum și alerte de Cod galben și portocaliu, valabile în trei sferturi din țară.

- articolul continuă mai jos -

Astfel, Ministerul Sănătății solicită:

  •  Serviciile de ambulanță – alertarea echipajelor și suplimentarea acestora, acolo unde numărul solicitărilor este în creștere;
  • Direcțiile de sănătate publică – verificarea condițiilor de asigurare a asistenței medicale în unitățile sanitare (stocuri de medicamente de urgență, în special a medicamentelor pentru patologiile determinate/agravate de caniculă, resursa umană).

”Ascultați sfaturile medicilor și evitați expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie”, arată sursa citată.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole