Home » Analize » STUDIU Persoanele nocturne, mai predispuse la stres şi la comportamente riscante

STUDIU Persoanele nocturne, mai predispuse la stres şi la comportamente riscante

STUDIU Persoanele nocturne, mai predispuse la stres şi la comportamente riscante
Foto: Pexels.com
Ascultă articolul

Persoanele nocturne, active până la ore târzii, răspund mai puţin bine la stres şi prezintă un risc mai ridicat de a dezvolta comportamente riscante precum fumatul şi consumul de alcool comparativ cu cele matinale, care se trezesc devreme, conform unui studiu realizat la Universitatea din Pisa, Italia, pe un eşantion alcătuit din 120 de adulţi sănătoşi, relatează ANSA, citată de Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

„Analizarea comportamentelor şi obiceiurilor asociate somnului de-a lungul anilor a demonstrat că nu suntem cu toţii la fel”, a remarcat coordonatorul studiului, Ugo Faraguna, de la Universitatea din Pisa.

„Aproximativ 15 procente dintre oameni pot fi, de fapt, definiţi drept ‘bufniţe’, adică sunt mai activi noaptea, stau treji până târziu şi se confruntă cu dificultăţi dimineaţa”, a explicat el.

„Pe de altă parte, aproximativ 15 procente tind să se trezească foarte devreme şi să profite la maximum de primele ore ale zilei, aşa-numitele ‘ciocârlii „, a adăugat cercetătorul.

Oamenii de ştiinţă au descoperit că persoanele nocturne au o capacitate mai redusă de a gestiona evenimentele traumatice sau stresante, cum ar fi doliu sau divorţ, răspunsurile lor ducând uneori la comportamente riscante, cum ar fi fumatul sau consumul de alcool.

Studiul a fost publicat în jurnalul ştiinţific Chronobiology International, iar autoarea principală a lucrării este Francy Cruz Sanabria.

Brăţări concepute de start-upul Sleepacta de la Universitatea din Pisa au fost utilizate pentru monitorizarea calităţii somnului.

Faraguna a declarat că această cercetare reprezintă un prim pas către creşterea nivelului de conştientizare asupra importanţei calităţii somnului, „aşa cum s-a întâmplat cu monitorizarea tensiunii arteriale în vederea reducerii riscurilor de probleme circulatorii”.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole