Home » Articole » BREAKING | Guvernul Veștea-PSD-Nicușor Dan a fost respins de Parlament / S-au înregistrat doar 189 de voturi „pentru” față de 233 necesare și 23 „împotrivă” / PNL și USR propun un guvern minoritar

BREAKING | Guvernul Veștea-PSD-Nicușor Dan a fost respins de Parlament / S-au înregistrat doar 189 de voturi „pentru” față de 233 necesare și 23 „împotrivă” / PNL și USR propun un guvern minoritar

BREAKING | Guvernul Veștea-PSD-Nicușor Dan a fost respins de Parlament / S-au înregistrat doar 189 de voturi „pentru” față de 233 necesare și 23 „împotrivă” / PNL și USR propun un guvern minoritar
Credit foto: Presidency.ro
Ascultă articolul

Parlamentul a respins, luni noaptea, învestirea Guvernului Veștea. Acesta a obținut doar 189 de voturi „pentru” și 23 de voturi „contra”, în condițiile în care erau necesare cel puțin 233 de voturi favorable. PNL și USR i-au cerut deja președintelui Nicușor Dan să organizeze consultări cu partidele parlamentare, precizând că sunt dispuse să formeze un guvern minoritar împreună cu UDMR. Urmărește LIVE evenimentele politice:

- articolul continuă mai jos -

Ora 23.48: Liberalii fac declarații:

Mircea Abrudean: Rezultatul confirmă că o propunere făcută fără transparență, fără consultări nu a fost acceptată de Parlament. PNL nu a susținut și nu a votat, cu excepția câtiorva colegi care s-au situat în afara hotărârilor congresului și care vor fi sancționați.

Robert Sighiartău: Guvernul trădării a pierdut. Cei care au votat acest Guvern al trădării nu mai fac parte din PNL. Ștampila trădării îi va urmări toată viața.

După 48 de zile de criză, PNL face apel la responsabilitate. În urmă cu 10 zile, PNL a oferit soliții clare: fie guvern minoritar condus de PSD, fie guvern minoritar PNL-USR-UDMR

Îi solicităm președintelui României să convoace consultări, astfel încât să avem un guvern învestit.

Sorin Grindeanu care e unul dintre marii responsabili ai acestei crize, trebuie să-și revizuiască atitudinea și cred că o demisie de onoare se impune

Ora 23.46: Liderul USR, Dominic Fritz, a transmis o declarație în care afirmă că, „după haosul iresponsabil și înjositor al acestor zile, acum avem nevoie urgent de consultări transparente, fără surprize și fără înțelegeri sub masă. USR este gata să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar care să livreze în continuare reforme, curățenie și o viață mai bună”.

Ora 23.45: Ședința Parlamentului s-a încheiat.

Ora 23.42: Vasile Blaga anunță rezultatul oficial al votului:

  • 212 voturi exprimate din care: 189 de voturi „pentru”, 23 de voturi „contra”

Ora 23.40: Baronul Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD. ”S-a greșit că PSD s-a dezis de România”

Ora 23.37: Învestirea Guvernului Veștea a fost respinsă prin vot, înregistrând doar 189 de voturi pentru și 23 contra, potrivit surselor G4Media.

Ora 23.34: Adrian Veștea pleacă din Parlament singur, fără să fie însoțit de nimeni

Ora 23.29: Adrian Veștea:

  • Am tratat acest aspect cu responsabilitate. Sunt 47 de zile de când a picat Guvernul, sunt proiecte importante care nu mai pot aștepta: PNRR, OCDE, SAFE
  • Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă prin vot uninominal
  • Îmi pare rău că nu s-a putut materializa această provocare
  • Nicușor Dan știa că ați vorbit cu AUR? Nu am avut această însărcinare din partea președintelui
  • Este dcizia lor că au refuzat să voteze. Fiecare partid politic a decis
  • La AUR am fost datorită unei invitații. La USR nu am avut niciodată o invitație
  • Am avut discuții cu PSD
  • Eu am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria
  • Am vorbit cu toate partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru

Ora 23.25: Au fost exprimate doar 207 voturi în total, potrivit surselor G4Media. Prin urmare, Guvernul Veștea nu a trecut de votul Parlamentului

Ora 23.13: Cinci parlamentari puciști din PNL nu au votat guvernul, transmite Antena 3

Ora 23.14: Sorin Grindeanu a ieșit din sală și face declarații:

  • PSD a înțeles responsabilitatea acestui vot, de a oferi României un guvern stabil
  • PSD a votat, toți parlamentarii, vom vedea rezultatul votului.
  • Vreau să-l felicit pe Adrian Veștea că a acceptat să intre în această bătălie. Un om care a dorit binele, care își dorește binele. Nu vreau să vorbesc la trecut
  • Sunt alții care n-au fost prezenți a vot. Stând pe funcții fac pe moraliștii. E treaba românilor să-i judece pe cei care pun mai presus funcțiile lor
  • PSD nu fuge de răspundere. În PSD e democrație, fiecare membru poate să emită părerile, dar PSD acționează ca o echipă. Dacă președintele ne va chema mâine, PSD nu fuge de responsabilitate
  • Veți propune numele dvs la consultări pentru premier? Vom avea o discuție
  • Suntem cu un pas mai aproape de anticipate
  • Faceți guvern cu AUR? Nu
  • Cu cine ar trebui să facă PSD guvern? O să vedem
  • PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR. Dacă urmare a consultărilor de la Cotroceni, PSD va acord PSD acest mandat, vom vedea în ce formulă vom veni în fața Parlamentului
  • Bogdan Ivan a fost solicitat de George Simion, și i-am dat voie să meargă
  • Ați fi dispus că îl acceptați pe Ilie Bolojan premier din nou? Nu
  • Vă veți asuma eșecul? Fiecare e responsabil de ceea ce face. Hai să vedem cum se finalizează. Într-un final cred că le va veni mintea de pe urmă și celor care au lipsit și celor care nu au venit la vot, pentru că România are nevoie de un guvern
  • Formula ar trebui discutată în zilele următoare și să se vină rapid cu o nouă formulă

Ora 23.07: La Senat au votat doar 53 din 134 de parlamentari, potrviit informațiilor G4Media

Ora 22.40: În timp ce începe votul în Parlament, George Simion anunță pe Facebook că Guvernul Veștea/Nicușor a căzut la vot:

Ora 22.40: A început votarea Guvernului Veștea:

Votul este secret cu bile: bila albă în urna albă și bila neagră în urna neagră înseamnă vot pentru, bila albă în urna neagă și bila neagră în urna albă înseamnă vot împotrivă

Ora 22.36: Adrian Veștea:

  • Am răspuns cu bună credință acestei provocări
  • Intenția mea este de a debloca țara
  • Important este să ne raportăm la România
  • Vă urez să vă dea Dumnezeu gândul cel bun

Ora 22.30: Varujan Pambuccian anunță că grupul minorităților naționale va vota Guvernul Veștea pentru că vor să se încheie perioada de criză politică

Ora 22.29: Răzvan Chiriță (Uniți pentru România) nu a anunțat clar cum va vota grupul, dar a afirmat că vor susține dezvoltarea României

Ora 22.24: Liderul UDMR, Kelemen Hunor:

  • Nu programul de guvernare e chestiunea cea mai importantă
  • Azi se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană a României, care a început în urmă cu 36 de ani
  • Începe o perioadă despre care nu știm nimic
  • Semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în dec 2024 când s-au anulat alegeri pentru care azi nu avem explicații
  • Banalizarea răului începe cu un pas mic
  • Asistăm la cea mai complexă bătălie pentru putere. O țară mică, slabă, fără putere economică și miltară, la periferie poate supraviețui doar dacă ține de principii
  • Dacă trece Guvernul veștea, va trece cu voturile de la AUR
  • Azi, sub această cupolă a Parlamentului, există un singur om care astăzi a câștigat. Felicitări George Simion, ai dat șah și mat!
  • UDMR nu va participa la vot, în momentul votului vom părăsi sala

Ora 22.23: Irineu Darău (USR) despre Adrian Veștea: Așa arată un trădător, un iliberal, un fripturist

Ora 22.20: Mohammad Murad (AUR), a ieșit și el din sala de vot și a declarat că ”e trist că nu l-a putut convinge pe George Simion să voteze guvernul”

Ora 22.19: Toți parlamentarii AUR au ieșit din sală după discursul lui George Simion despre trădători, potrivit reporterilor G4Media

Ora 22.19: Diana Buzoianu (USR):

  • Am fi putut să avem anticipate, că nu ne e frică de români
  • Să schimbați Guvernul e un lucru legitim, dar să creați ci un grup extractiv în Parlament, care vrea să fie format prin trădare, înseamnă că vreți să vă ajungă mai repede banul în buzunar
  • Veștea, PSD, știm că bătălia pentru voi e pe viață și pe moarte
  • Dacă n-ați văzut ani de zile balastiere ilegale, avize date cu plicul îăn mână, să vă credem o să vedeți anul viitor?
  • Puteți să fugiți cât vreți, românii vă vor prinde din urmă

Ora 22.16: Daniel Fenechiu (PNL) anunță că PNL contestă includerea numelui partidului în lista Guvernului și că liberalii nu vor vota Guvernul Veștea.

Ora 22.12: Liderul AUR, George Simion:

  • De 35 de ani ați fost la conducere, de 35 de ani în România trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat în banal, în cotidian
  • De 35 de ani trădarea a fost la ordinea zilei, ni s-a promis din aceste bănci prosperitate și România a ajuns pe ultimul locul în toate topurile
  • Ni s-a promis libertate și democrație și România a ajuns singura țară din UE unde sunt anulate alegerile
  • Parlamentul și politica au devenit sinonime cu trădarea
  • Trebuie să ne croim alt viitor. Nu mai puteam sta cu coloana îndiotă sî fim conduși de niște trădători, trebuie să stăm drepți, să stăm în picioare demni și mândri de ce am fost
  • Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală
  • AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează

Ora 22.08: Petrișor Peiu (AUR):

  • Începând cu sfârșitul lunii februarie a început un război în Iran. Imediat România a aflat cât de vulnerabilă este, cât de firavă e economia și cât de expusă unei crize
  • Azi România rezistă și nu intră în incapacitate de plată doar pentru că nu e o criză internațională
  • Citind programul de guvernare am dedus că nu au înțeles că trecem printr-o criză profundă
  • Ne cer să-i votăm ca să aplice exact aceleași măsuri ca Guvernul care a fost demis
  • Avem și o criză politică odată ce nu se poate constitui o majoritate stabilă. Răspunsul la o criză politică e transparența majorităților. Când se încearcă croirea de majorități obscure prin diferite unghere, nu se va reuși
  • Ni se spune de premierul desemnat cuvânt reconciliere, dar un singur partid e îndepărtat de la dreptul de a participa la guvernare chiar de către președinte. Ce reconciliere e aia?

Ora 21.59: Natalia Intotero vorbește din partea grupului PSD:

  • E un executiv echilibrat, format din profesioniști, cea mai bună variantă pentru momentul actual
  • Multinaționalele nu vor mai fi protejate în detrimentul firmelor românești
  • Românii nu vor mai îngroșa rândurile șomerilor doar pentru că așa vor unii și alții
  • Vor deveni o tristă istorie comparațiile între clasele sociale
  • Nu vrem să mai auzim că unii sunt grași și ținuți în spate de alții mai slabi și nici că unii merită să moară
  • De ce susținem Guvernul Veștea? Mâine se împlinește un an de când românii se zbat să iasă din valul disperării provocat de măsuri succesiv arbitrare
  • 2 mil de români au votat PSD, 1,6 mil AUR, 1,4 mil PNL, aproximativ 1 mil USR și peste 3 mil au optat pentru alte partide
  • Am lăsat orgoliile deoparte pentru un calcul matematic simplu: România are nevoie rapid de un guvern funcțional
  • Azi se vede clar prin acest vot cine susține România și cine o trădează

Ora 21.46: Adrian Veștea prezintă programul de guvernare:

  • Problema e criza de încredere între cetățean și stat
  • Misiunea acestui guvern e să reconstruim această încredere
  • Dacă îmi veți acorda votul obiectivul meu principal ca premier va fi să contribuim împreună cu președintele țării la un proiect comun de reunire
  • Avem nevoie de mai puțină dezbinare
  • Avem nevoie urgentă de stabilitate și de un guvern cu puteri depline. reforme care trebuie continuate, investiții care nu mai suportă întârziere
  • Acest guvern va continua investițiile comunităților locale și marile proiecte de infrastructură
  • Vom dezvolta programe de sprijin a menținerii identităților minorităților naționale (de menționat că 15 din cei 17 deputați ai minorităților ar urma să voteze Guvernul)
  • Știu că acest guvern e și rezultatul unui compromis politic. Într-o democrație matură, compromisul nu e un semn de slăbiciune, e o dovadă a responsabilității
  • N-am căutat răspunsuri de partid, răspunsuri ideologice, am căutat răspunsuri pentru această țară
  • Oamenii au nevoie de stabilitate, predictibilitate, de un stat care își respectă cuvântul
  • Țara noastră e în criză și nu ne mai permitem să o ținem blocată și dacă ieșim din sala asta fără Guvern, înseamnă dezastru pentru țară

Ora 21.40: Deputatul Mohammad Murad (AUR) a anunțat la Antena 3 că el va vota guvernul Veștea

Ora 21.38: Se intonează imnul de stat

Ora 21.37: A început ședința plenului reunit al Parlamentului în care urmează să fie votat Guvernul Veștea. Ședința este condusă de către președintele Senatului, Mircea Abrudean (PNL), și președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu (PSD). Sunt prezenți 335 de parlamentari.

Ora 21.37: Ilie Bolojan:

„Ceea ce au făcut cei care au depus lista de guvern e o formă de abuz. E folosirea numelui unui partid care, așa cum am notificat conducerea Parlamentului, nu e susținut de PNL. E o încălcare a Constituției pentru că nu e clar care e compoziția politică a guvernului. Va naște probleme într-o posibilă remaniere. Noi am cerut conducerii camerelor să corecteze rapid aceste date, să elimine orice referire la PNL. E un abuza ce s-a făcut”

Ora 21.35: Kelemen Hunor face declarații înainte de a intra în sala de plen. Liderul UDMR spune că, dacă nu trece Guvernul Veștea, Uniunea ar vota un guvern minoritar PSD și crede că așa ar face și PNL.

Kelemen Hunor a precizat că parlamentarii UDMR vor ieși din sală în momentul votului

Ora 21.30: Liderul PSD, Sorin Grindeanu, apare public pentru prima dată astăzi, ca să intre în sala de plen: „Îmi doresc să existe un guvern”

Ora 21.28: Varujan Pambuccian anunță că 15 din cei 17 membri ai Grupului minorităților vor vota guvernul Veștea

Ora 21.24: În curând începe ședința plenului reunit al Parlamentului. Deocamdată în sală și parlamentari AUR, între care Mihail Neamțu, George Becali, Mugur Mihăescu, Ramona Bruynseels.

Ora 21.14: Declarații Ilie Bolojan după ședința de Guvern:

  • Se finalizează a treia renegociere privind PNRR
  • Colegii noștri au reușit să păstreze cele peste 13 miliarde euro ca granturi. Până la finalul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro
  • Comisia Europeană a acceptat ținte mai reduse pentru proiectele care nu pot fi realizate

Ora 21.10: Luca Niculescu, propus ca ministru de Externe în Guvernul Veştea, a primit aviz favorabil, cu 25 de voturi pentru, 13 voturi împotrivă şi o abţinere.

Ora 21.05: De ce sunt relevanți cei doi miniștri cu care Adrian Veștea s-a dus la negocierile cu George Simion

Ora 20.45: Andrei Muraru, vicepreședinte PNL, a declarat luni la Antena 3 că Nicușor Dan s-a întâlnit cu echipa Veștea zilele trecute. Reamintim că președintele Dan l-a desemnat pe Veștea peste capul partidului, decizie care a dus la declanșarea unei crize interne în PNL.

”Primul președinte care va aduce extremismul la guvernare după aderarea României în UE”, a mai spus Muraru separat, într-un comunicat.

Ora 20.20: Europarlamentarul PNL Daniel Buda declară că România traversează unul dintre cele mai periculoase momente de după 1989, iar în instituțiile europene s-au aprins deja semnalele de alarmă.

„Atunci când un stat începe să fie asociat cu forțe politice percepute ca fiind ostile proiectului european și intereselor strategice ale Uniunii, consecințele nu întârzie să apară. (…) Astăzi nu este vorba despre stânga sau dreapta, despre guvern sau opoziție. Este vorba despre direcția strategică a României și despre alegerea între consolidarea parcursului european și riscul unei izolări care poate costa mult mai mult decât își imaginează unii în prezent”, mai afirmă Daniel Buda.

Ora 19.54: Florin-Alexandru Zaharia, propus pentru funcţia de ministru al Investiţiilor şi Proiectelor Europene, a primit aviz negativ în comisii

Ora 19.47: Alexandru Rogobete, propus pentru funcţia de ministru al Sănătăţii, a primit aviz favorabil, cu 19 voturi pentru, şase împotrivă şi două abţineri.

Ora 19.35: George Simion face declarații:

  • Cred că e un pas spre normalitate ca al doilea partid politic dn parlament și prmul în preferințele românilor să fie consultat
  • Avem niște restricții din partea președintelui ca să nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Guvernul veștea
  • Nicușor Dan a zis în 6 mai că nu e de acord ca un guvern să treacă cu voturile AUR și catalogările că nu am fi prooccidentali
  • Așteptăm clarificări din partea lui Nicușor Dan până la ora 21.30
  • Altfel, dacă nu se va ajunge la votarea lui Veștea premier, e nevoie ca țara să fie condusă
  • Călin Georgescu are dreptate, la cum s-a comportat până acum nicușor Dan trebuie suspendat. Vom merge mai departe cu procesul suspendării dacă nu revenim la respect pentru toate forțele politice
  • AUR nu are mandat altul decât să ieșim din sală în momentul votului
  • Dacă până la ora 21.30 se întâmplă lucrurile cerute de noi: pe 6 mai președintele ne-a spus că nu putem să luăm parte la guvernare, cred că a fost o afirmație eronată și emițătorul acesteia trebuie să revină cu clarificări
  • Nu vreau să fiu căutat, înțelegem ierarhia instituțională, dar în spațiul public sunt necesare niște lucruri

Citește și Ce s-a ales de liniile roșii ale președintelui față de AUR: premierul lui Nicușor Dan negociază direct cu George Simion pentru învestirea guvernului

Ora 19.27: Adrian Veștea a ieșit din sediul AUR și face declarații:

  • Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. I-am asigurat de toată disponibilitatea pentru toate aspectele care nu vor avea impact economic în așa fel încât să le pot include. Am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare, la implementarea reformelor
  • În această seară, vom merge la învestire și vom solicita ca parlamentarii care în aceste zile au fost informați de programul de guvernare să-și exprime votul
  • Nicușor Dan știe că ați negocviat cu AUR? Eu am un mandat de a alcătui un Guvern

Ora 19.19: Deputatul AUR Muhamad Murad, ieșit la o țigară în curtea sediului AUR, le-a spus jurnaliștilor că se discută despre programul de guvernare cu Adrian Veștea. Întrebat dacă a reușit Veștea să-i convingă, Muhamad Murad a răspuns: „Încă nu”

Ora 19.16: Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu: Eu mă retrag din prim-planul vieții publice dacă AUR votează guvernul Veștea

Ora 19.08: Marian Neacșu face declarații de presă:

  • Nu cred că se va discuta despre preluarea AUR în funcțiile guvernamentale. Suntem într-o procedură deja în desfășurare pentru învestirea Guvernului
  • AUR este partidul alături de care am inițiat și votat o moțiune de cenzură
  • Despre numirea unui reprezentant AUR la șefia Senatului: În politică nimic nu e exclus
  • AUR va primi funcții la instituții guvernamentale? Din datele pe care le aveam până la prânz nu s-a pus în calcul o astfel de variantă
  • În primul rând trebuie să avem un guvern, în al doilea rând să aibă o majoritate parlamentară
  • Cum vă veți simți dacă veți fi votat de AUR? Eu personal nu am nicio problemă
  • Mi se pare corect și logic ca premierul desemnat să discute cu toate partidele
  • Ce s-a schimbat de la declarația lui Sorin Grindeanu că nu veți face un guvern cu AUR? Eu cred că s-au schimbat foarte multe lucruri. Scopul fundamental este să învestim un guvern, în orice formă putem
  • De ce e nefrecventabil AUR?
  • De când a devenit AUR un partid proeuropean și prooccidental? Eu cred că noi, românii, suntem toți proeuropeniși proocidentali
  • AUR nu va fi la guvernare

Ora 19.06: Guvernul Bolojan a anunțat organizarea unui briefing de presă după ședința extraordinară de guvern de la ora 20.00.

Ora 19.06: Aviz favorabil în comisii pentru Marian Neacșu, propus ministru de Interne și vicepremier.

Ora 18.44: Adrian Veștea se află la sediul AUR, potrivit surselor G4Media.

Ora 18.35: Mihai Ghigiu a primit aviz favorabil pentru funcţia de ministru al Mediului, cu 21 de voturi pentru, 14 împotrivă, 3 abțineri.

Ora 18.21: Radu Marinescu, propus din nou pentru funcţia de ministru al Justiţiei, a primit aviz favorabil cu 68 de voturi pentru și 31 împotrivă.

Ora 18.11: A început audierea în comisii a lui Marian Neacșu, propus vicepremier și ministru al Afacerilor Interne:

Ora 17.51: Funcționarii publici parlamentari intră în grevă japoneză în timpul procedurilor de învestire a noului Guvern

Ora 17.45: George Simion ar intenționa să ceară în schimbul votului președinția Senatului, adică a doua poziție în stat, dacă bate palma cu Veștea și cu PSD, potrivit surselor G4Media.

Ora 17.31: Deputata PNL Raluca Turcan:

„Tocmai aflăm că premierul desemnat este dispus să oficializeze pentru țara noastră prezența AUR la guvernare, sfidând toate declarațiile făcute de președintele Nicușor Dan atât în țară, cât și în fața partenerilor internaționali.

Mai sunt doar câteva ore până la votul de învestire al acestui cabinet rușinos. (…)

Ceasul ticăie, iar cei cărora președintele le-a acordat încrederea demonstrează, din păcate, că știu să-și amaneteze țara. Pe termen lung și, în unele privințe, poate ireversibil.

Președintele Nicușor Dan încă mai are posibilitatea de a opri această eroare. România are nevoie de claritate, responsabilitate și respect față de oameni.”

Ora 17.29: Europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan a declarat că „România nu are nevoie de un guvern care își începe mandatul negociind cu prietenii Rusiei”.

Ora 17.20: Lucian Bode, deputat PNL din aripa Veștea, a declarat luni la Antena 3 CNN că nu este exclus ca premierul desemnat să accepte ca guvernul său să aibă și secretari de stat sau prefecți de la AUR, în schimbul voturilor din formațiunea lui George Simion.

„Nu exclud, în politică este nevoie să faci compromisuri necompromițătoare”.

Ora 17.09: Guvernul Bolojan a anunțat o ședință extraordinară la ora 20.00. Ordinea de zi încă nu a fost publicată.

Ora 16.57: Liderul USR, Dominic Fritz: „Veștea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion”

Ora 16.51: Adrian Veștea, premierul desemnat de Nicușor Dan, a anunțat că merge la negocieri cu partidul extremist AUR, așa cum i-a cerut George Simion:

„Sunt un om al dialogului și al consensului.
Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion.
Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris Veștea pe Facebook.

Ora 16.34: Aviz favorabil la limită pentru Monica Anisie la Educație: 22 voturi pentru, 18 voturi împotrivă, 3 abțineri. Parlamentarii AUR au ieșit din sală în momentul votului.

Ora 16.31: PSD ia în calcul să amâne votul programat pentru luni seara în Parlament, după ce George Simion a anunțat că nu votează Guvernul dacă Adrian Veștea nu vine la consultări cu AUR, potrivit surselor G4Media. Citește mai multe detalii aici.

Ora 16.23: Aviz pozitiv pentru Marian Bârgu, desemnat la Ministerul Economiei, cu 34 pentru 23 impotriva si 6 abtineri.

Ora 16.09: Monica Anisie, nominalizată la Ministerul Educației, este audiată în comisiile de învățământ și a fost întrebată de ce se mai prezintă ca membră PNL și de ce nu a demisionat din partid:

  • Eu nu-mi amintesc ca până la această oră să fi fost exclusă din PNL. Nu îmi voi da demisia niciodată din PNL. Sunt membră de o viață aș putea spune și nu văd care este motivul pentru care ar trebui să părăsesc PNL.
  • Nu mi s-a cerut demisia de onoare, prin urmare nu văd de ce mi-aș da eu demisia. Sunt mândră că sunt nominalizată de colegii de la PNL. Am fost votată de bucureșteni să îi reprezint în Senat din partea PNL.
  • Nu am trădat niciodată și nici nu o să trădez de la principii, de la responsabilitate, de la corectitudine și mai ales nu o să trădez sistemul de educație niciodată
  • Eu nu mi-am trădat în niciun caz principiile liberale

Ora 15.58: Radu Oprea (PSD) face declarații:

  • Aveți voturile pentru trecerea Guvernului? Vedem diseară. Știu ce am vorbit la întâlnirea noastră în forurile statutare ale PSD și atunci da, voturile există.
  • Va fi un eșec dacă pică? Nu vreau să comentez așa ceva acum.
  • AUR este un compromis? Depinde foarte mult de definiția fiecăruia. Cred că e mai mult influența social media, folosim cuvinte foarte tari. Eu sunt un om al dialogului și am speranța că toți oamenii care au citit programul de guvernare să dea un vot

Ora 15.52: Radu Oprea a primit aviz pozitiv de la Comisiile juridice, cu 21 de voturi pentru, pentru funcția de secretar general al Guvernului

Ora 15.04: Ministrul desemnat al Apărării, Sorin Cîmpeanu, a primit Aviz favorabil cu 19 voturi pentru, 12 voturi contra și o abținere

Ora 15.02: Ministrul desemnat al Transporturilor, Cristian Pistol, a primit Aviz favorabil cu 18 voturi, 7 împotrivă și 3 abțineri

Ora 14.36: George Simion a declarat luni că AUR nu va vota guvernul Veștea dacă votul are loc în această seară, dar s-a arătat dispus să negocieze dacă Adrian Veștea își asumă transparent nevoia ca AUR să fie parte a coaliției guvernamentale. ”Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. Îl așteptăm la sediul partidului pe dl Veștea, îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună Nicușor Dan dacă parlamentarii AUR sunt extremiști. În AUR nu există trădători. Fac apel la Veștea să-și depună mandatul sau să amâne votul și să vină să discutăm”.

Declarații George Simion:

Diseară, dacă va exista un vot, pentru această guvernare cu un premier care nu a venit să ne ceară susținerea. A zis să o facem noi din patriotism, dar trebuie să ne aducă argumente. Dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va benefocia de voturile AUR. (…)

Am primit mesaje multe de la colegii mei care au fost abordați din diferite părți ale eșichierului politic pentru votul lor într-un sens sau altul. Li s-au promis avantaje. (…) Îl așteptăm la discuții pe domnul Veștea, pe domnul Nicușor Dan.

Dacă votul e diseară, noi vom ieși din sală. Fac apel și la domnul Veștea să-și predea mandatul, pentru că nu va trece. Nu va avea 233 de parlamentari, nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală. Îl aștept diseară până la ora 20.00 la sediul nostru. A mai avut discuții cu colegii noștri la Vila Lac, a discutat cu domnul Murad, care i-a spus că sunt necesare măsuri pentru antreprenoriatul românesc.

Noi suntem deschiși să punem umărul, că acum am scăpat de aceastîă etichetă falsă de extremiști.

Ora 14.18: Bogdan Ivan: „Sunt agnostic din punct de vedere tehnologic” / Declarația ministrului propus la Energie a fost în contextul Proiectului Doicești

Ora 14.09: Dan Motreanu, prim-vicepreședintele PNL: În spațiul public au apărut în ultima perioadă afirmații potrivit cărora actualul Guvern ar avea în componența sa Partidul Național Liberal. Aceste interpretări sunt eronate și ignoră atât realitățile politice, cât și deciziile statutare adoptate de Partidul Național Liberal.

Ora 13.56: Gigel Știrbu (PNL): Guvernul Veștea a murit înainte de a se naște nu din cauza opoziției, nu din cauza adversarilor politici. Ci din cauza unei realități pe care nimeni nu o poate negocia și nimeni nu o poate cumpăra: matematica parlamentară. Las aici aceasta analiza,pentru ora 21.30! Sa vedem dacă am dreptate!”, a scris Gigel Știrbu pe facebook.

Ora 13.53: Alina Gorghiu, propusă vicepremier în Guvernul Veştea din partea aripii puciștilor din PNL, a declarat luni, după expirarea ultimatumului dat de conducerea PNL de a demisiona, că rămâne în partid şi va contesta în instanţă, transmite Agerpres.

Ora 13.50: Audierea ministrului propus la Apărare, Sorin Câmpeanu:

Ora 13.49: Au început audierile lui Cristian Pistol, promovat de Hubert Thuma ca ministru desemnat al Transporturilor:

Ora 13.35: Încep audierile ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare

Ora 13.34: Bogdan Ivan (PSD), propus ministrul Energiei, a primit Aviz pozitiv cu 35 pentru, 17 împotrivă și 1 abținere

Ora 13.14: Parlamentarii AUR din Comisia de Administrație au ieșit din sală la momentul votului pentru ministrul desemnat Romeo Lungu. Aviz negativ al Comisiei pentru Lungu

Ora 13.10: Parlamentarii AUR din Comisia de Agricultură au ieșit din sală la momentul votului pentru ministrul desemnat Florin Barbu. Florin Barbu a primit aviz favorabil

Ora 12.47: Parlamentarii AUR vor ieși din sală la votul din comisii pentru miniștrii propuși, au declarat pentru G4Media surse politice

Ora 12.36: Europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea a declarat că Adrian Veștea a vrut să ia voturi ”la bucată” din AUR. Postarea lui Piperea pe facebook:

”Premierul desemnat Veștea, care speră să fie investit mâine pe motive de patriotism (??!), a făcut o majoră greșeală de strategie.
A încercat și încearcă să convingă “la bucată” parlamentari AUR pentru a-l vota. Asta înseamnă, în primul rând, lipsă de politețe instituțională și desconsiderare pentru un partid votat de 2 milioane de oameni. Exact ceea ce a făcut Nicușor când l-a desemnat: nu a mai consultat partidele, chit ca asta înseamnă încălcarea Constituției. Așadar, dacă trece de Parlament, guvernul Veștea pleacă la drum cu două ghiulele de picior. Nu va ajunge prea departe. În 6 luni se stinge”.

Ora 12.34: Transmisie LIVE de la audierea lui Bogdan Ivan (PSD), propus ministrul Energiei:

Ora 12.05: Au început audierile în Parlament. Vezi mai jos audierea lui Romeo Lungu, omul lui Marcel Ciolacu propus la Ministerul Dezvoltării:

Ora 12.00:

Ora 11.55: Sebastian Burduja (PNL), reacție pe facebook: ”Blitzkrieg. Guvernul impus peste capul PNL vine azi în Parlament la vot.
Abia aștept să pun cateva întrebări în comisie. La plen nu vom participa la acest simulacru. AUR ce va face?”

Ora 11.28: PNL a cerut suspendarea ședinței Birourilor Permanente Reunite ale Camerelor Parlamentului din cauza prezenței abuzive a denumirii „PNL” pe lista membrilor guvernului propus de Adrian Veștea, potrivit unui comunicat al partidului.

”Înscrierea în dreptul prim-ministrului desemnat a denumirii „PNL” ca apartenență politică este falsă, abuzivă și afectează grav componența politică a Guvernului. Reamintim că PNL a decis să nu participe la nicio guvernare împreună cu PSD și nici nu a nominalizat vreun membru al partidului pentru a face parte din guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea. Am constatat astfel că, prin depunerea listei guvernului în forma prezentată, sunt încălcate cel puțin două decizii ale CCR: Decizia nr. 85/2018 și Decizia CCR nr. 67/2021. Pentru ca lista membrilor guvernului propus să fie constituțională, din această listă trebuie exclusă denumirea „PNL”, arată PNL în comunicatul citat.

Ora 11.20: De remarcat jocul duplicitar al AUR. În prima ședință a Birourilor permanente reunite, de la ora 10.00, parlamentarii AUR au refuzat să susțină cererile PSD legate de calendarul audierii și ora votului pentru guvernul Veștea. La a doua ședință, de la 10.45, parlamentarii AUR au votat împreună cu cei ai PSD, în ciuda protestelor parlamentarilor PNL care au cerut ca numele partidului să fie scos de pe lista oficială a membrilor guvernului

Ora 10.51: AUR a votat cot la cot cu PSD în ședința Birourilor permanente reunite. În scurt timp vor începe audierile miniștrilor propuși, iar votul decisiv în plenul Parlamentului va avea loc la 21.30, potrivit lui Daniel Fenechiu, liderul senatorilor PNL. Adrian Cozma (PNL), vicepreședintele Camerei Deputaților, a confirmat și el la Digi24 că votul pentru învestire va avea loc în această seară la 21.30.

Ora 10:22 Ședința birourilor permanente reunite va fi reluată exclusiv online de la ora 10:45, conform surselor G4Media.

Ora 10:10 Ședința birourilor permanente reunite de la ora 10:00 a fost amânată din cauza lipsei de voturi, conform surselor G4Media și va fi reluată. AUR, de care depinde învestitura guvernului, s-a abținut de la vot, ceea ce înseamnă, de facto, un vot împotriva ședinței. Acest lucru reprezintă un prim succes al taberei Bolojan care a cerut ca sigla și miniștri PNL să nu fie în guvern pentru că nu reprezintă poziția partidului, conform surselor G4Media. Ședința va fi reluată mai târziu.

Ora 10:08 Ludovic Orban invocă demiterea lui Nicușor Dan: ”Să nu te miri dacă te voi considera cea mai mare amenințare la adresa democrației și voi începe să susțin demiterea ta” / Orban e fost susținător puternic și fost consilier prezidențial al președintelui

Ora 9.41: Călin Georgescu, candidatul pro-rus și pro-legionar aflat în alianță politică cu AUR, a transmi duminică printr-un clip video că parlamentarii ar trebui să nu voteze guvernul Veștea, despre care a afirmat că ar fi guvernul președintelui ”ilegitim” Nicușor Dan

Ora 9.15: Grupurile PSD din Senat și Camera Deputaților se reunesc în ședință la ora 10, potrivit informațiilor G4Media

Ora 9.13: Adrian Veștea și PSD vor audieri accelerate ale miniștrilor desemnați de la ora 12 și vot de învestire la ora 17, potrivit informațiilor G4Media. E nevoie de voturile AUR în ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului pentru ca acest calendar să fie aprobat

Ora 8.44: Kelemen Hunor a explicat duminică într-un discurs la Adunarea Delegaților UDMR Mureș de ce UDMR a luat decizia să nu voteze Guvernul Veștea:

”Există un principiu simplu: să nu faci altora ceea ce nu ai vrea să ți se facă ție. Nu ne-am poziționat împotriva lui Ilie Bolojan și nici împotriva Președintelui. Însă atunci când se intervine din exterior în viața unui partid, așa cum s-a întâmplat în cazul Partidului Național Liberal, consider că avem obligația de a respinge un asemenea precedent. În același timp, UDMR nu a acceptat niciodată să intre în conflictele dintre partidele românești. Și acum am fi putut să ne aliniem foarte clar unei tabere sau celeilalte. Pe termen lung însă, am fi avut doar de pierdut”.

Ora 8.42: Siegfried Mureșan, vicepreședinte PNL, a reluat luni propunerea făcută de Ilie Bolojan despre cele două soluții politice posibile pentru rezolvarea crizei: fie guvern minoritar PSD, fie guvern PNL-USR-UDMR.

”Există două soluții transparente pentru ieșirea din criza în care ne-a adus moțiunea PSD-AUR. Propunem semnarea unui pact național, în care partidele se angajează să susțină aceste reforme necesare pentru țară. Cele două variante pentru ieșirea din criza sunt următoarele:

1. Dacă PSD-ul se asigură să implementeze aceste reforme, suntem dispuși să votăm un guvern al lor, după care, evident, vom merge în opoziție. Suntem, de asemenea, pregătiți să ne angajăm ca timp de șase luni de zile să nu depunem o moțiune de cenzură împotriva acestui guvern. Îi lăsăm să ia și ei unele măsuri necesare pentru țară și după aceea, ca orice partid de opoziție, ne rezervăm dreptul de a depune moțiune de cenzură.

2. Dacă PSD-ul nu este dispus sau nu este capabil să-și asume guvernarea țării cu un guvern minoritar, transparent, PSD, cu premieri PSD, atunci suntem dispuși noi, Partidul Național Liberal, să formăm un guvern minoritar alături de partenerii noștri de la USR și UDMR. Ne angajăm, prin acest pact național, să luăm exact aceste măsuri pentru țară. Peste șase luni, dacă vor să blocheze din nou țara, sunt liberi să depună o moțiune de cenzură.

Prin oricare dintre aceste două soluții, încheiem situația de blocaj și putem merge mai departe. Premierul desemnat duminica trecută, pe furiș, nu este o soluție”.

Ora 8.36: Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a declarat din nou că partidul său nu va vota guvernul Veștea. Citește mai jos postarea lui Peiu pe facebook:

Peiu: ”Nicușor Dan și PSD s-au pus în situația dificilă de a propune un guvern care nu poate sa treacă de votul parlamentului.
Singura ieșire pe care au găsit-o este de a presa AUR sa voteze învestirea guvernului. Dar asta ar aduce prăbușirea partidului AUR.
Întrebarea logică este: de ce s-ar auto-distruge AUR pentru a salva PSD?”

Guvernul Veștea are nevoie de voturi de la partidul extremist AUR pentru  învestire după ce PNL, USR, UDMR și SOS au anunțat că nu vor vota executivul propus de șeful statului.

Context: cine sunt miniștrii din guvernul Veștea

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus duminică seară la Parlament lista de miniștri și programul de guvernare și intră în linie dreaptă spre votul de învestitură. PSD intră oficial la guvernare și primește nouă ministere, dar și o funcție de viceprim-ministru și coordonarea Secretariatului General al Guvernului.

Cele mai relevante figuri din guvern sunt Marian Neacșu (PSD), ministru de Interne și vicepremier. El are la activ o condamnare penală definitivă pentru conflict de interese. Neacșu a fost reabilitat. E primul ministru al Afacerilor Interne cu condamnare penală.

Alți doi miniștri de la PSD au probleme cu doctoratele. Ionuț Vulpescu (Cultură) și-a pierdut definitiv titlul de doctor din cauză că și-a plagiat lucrarea despre ”valoarea morală a muncii”. Radu Marinescu (propus ministrul Culturii de PSD Dolj, adică Olguța Vasilescu și Claudiu Manda) și-a plagiat și el mai mult de jumătate din teza de doctorat, potrivit Pressone.

Greii din PSD și din tabăra puciștilor din PNL și-au împărțit cele mai bănoase ministere. Astfel, la Ministerul Transporturilor e propus Cristian Pistol, considerat omul de încredere al lui Hubert Thuma. La Ministerul Dezvoltării e propus Romeo Lungu, promovat de Marcel Ciolacu.

O apariție la vârful executivului din tabăra puciștilor din PNL este Alina Gorghiu, vicepremier fără portofoliu.

Viceprim-ministrul (fără portofoliu) Olivia-Diana Morar și ministrul Economiei Marian Aurelian Bârgău, ambii nominalizați în Guvernul Adrian Veștea, au mai multe legături, în perioada recentă, cu actualul președinte Nicușor Dan.

Olivia Diana Morar a făcut parte, anul trecut, din staff-ul de campanie al lui Nicușor Dan înainte de alegerile prezidențiale, iar Bârgău i-a fost consilier la Primăria Generală, fiind numit apoi, fără concurs, șef al unei instituții subordonate, numire care a provocat scandal.

 

Comentarii
  • Dar unde a disparut George Simion? Nu e cam ciudata absenta acestuia? Sa intelegem de aici ca Dungaciu si Peiu, ii fac o cheie lui Jorjel?

  • pentru @bolo no
    Diferența e cam aia pentru care nu vrea grinch sa fie PM.

  • pentru @bolo no
    Diferența e cam aia pentru care nu vrea grinch sa fie PM.

  • Nu vă mai faceți iluzii , AUR va vota numirea guvernului . Nu ati înțeles ca sunt aceeași cocă ?

  • AUR=PSD sau PSD=AUR…ce tot atat tam-tam…25-30 de parlamentari vor da votul de investire pt ca vor obtine si ei ceva. Ceva ce o sa vedem in viitor.

    2 -3 zile o sa fie ceva discutii ca nu s-ai inteles auristii intre ei (cica)…lumea uita repede si aia e. Din nou lumea nu o sa vada ce am zis ca mai sus: PSD=AUR.

  • Exact cum am spus de ieri.
    Normal că va trece guvernul. AUR are interes la fel de mare ca să treacă pentru că:
    – Bolojan va pleca din PNL după ce peste 3 săptămâni aceeași delegați, la un alt congres, îl vor pune pe Veștea șef la PNL. Pentru accesul la guvernare al AUR pericolul cel mai mare îl reprezintă Bolojan în actualul PNL+USR. A nu vota Veștea de către AUR înseamnă de fapt vot pro-Bolojan și USR. Ar întări cel mai mare competitor electoral. Nu cred că ar face asemenea prostie;
    – USR va fi decuplat total de la resurse;
    – nu are interes să intre acum la guvernare, iar alegerile anticipate i-ar pune în situația să-și erodeze imaginea pentru a conduce un an și jumătate;
    – USR nu poate capitaliza în opoziție, lucru dovedit de alegerile anterioare, dar un PNL mare condus de Bolojan ar fi un adversar care ar putea crește;
    – și cel mai important va deveni imposibilă evitarea AUR pentru guvernare din 2028 celelalte tabere fiind într-un conflict atât de puternic.
    Bolojan va ajunge în situația lui Ludovic Orban. Fără un partid organizat cu structuri puternice nu va avea succes. Și nu are timp să organizeze un partid până în 2028. De asemenea nici nu va fi primit în USR că și acolo sunt mulți care nu-l vor. O alianță între partidul lui Bolojan, USR, SENS, REPER și Forța dreptei este posibilă dar cu siguranță nefuncțională din cauza conflictelor și a rivalităților personale. Chiar dacă ar deveni funcțională nu vor aduna împreună mai mult de 30% (e extrem de optimist 30% în condițiile restricțiilor de vot de la alegerile parlamentare), cel mai probabil 20%. Ei bine, polul Bolojan va fi complet izolat, punțile cu PNL (cel original care va fi condus de Veștea) și PSD au fost deja arse. În această situație AUR-PSD-PNL vor da guvernul României din 2028 până în 2036.
    Din toată situația ridicol va pica Bolojan și parțial USR. Ce penibil va fi peste 3 săptămâni, când lui Bolojan i se va arăta ușa de aceeași peneliști. Ce penibil va fi când USR dacă vrea să revină la resurse îl va abandona pe Fritz și pe Bolojan.
    Vinovatul principal este fără îndoială Bolojan. Asta nu înțelege o parte a publicului. În fapt el nici nu a făcut ceva reforme. Dacă dorea reforme cu adevărat în prima lună de guvernare lua măsurile care se impuneau pentru justiție și companiile de stat. Avea tot sprijinul și PSD nu avea cum să oprească mișcarea. A preferat să lovească în cei mai vulnerabili, în mame, copii, persoane cu deficiențe, profesori. A mărit taxele și impozitele la un nivel de neconceput. A sugrumat economia. Bolojan doar zice că vrea reforme, de în realitate un baron local conectat la resursele bugetului de peste 20 de ani. El vrea doar putere pentru el. Dacă nu este așa, a doua zi după ce a fost demis trebuia să vină de mână cu Pislaru, Abrudean sau unul loial din PNL și să spună: acesta este omul pe care îl girează PNL. Era foarte greu să fie refuzat un alt premier. El a dat dovadă de egoism, lipsă de viziune, aroganță și iresponsabilitate blocând activitatea guvernamentală!

    • zavalita2002

      Dincolo de suferința bugetarilor amenințați de restructurările guvernului Bolojan, suferință exprimată în comentarii pe aici, de care oricum nu vor scăpa, indiferent cine vine la putere, ce „taxe și impozite” a mărit guvernul PSD PNL USR UDMR condus de Bolojan ?

    • Prostu satului

      Ce sa zic… Niels Bohr e creditat cu maxima – sa faci predictii e un lucru foarte riscant, mai ales daca sunt despre viitor.
      Cam asa si dvs.

  • no illusions
    negocierile baronilor au fost de succes

  • wOW…e nevoie mare de a prinde PNRR, asai? pai de ce credeti ca e bataie mare? ca unii din ei vor pierde multi, multi bani daca nu vor intra restul din cele *20 de miliarde*, ca de alftel AUR nu se baga in scarba asta de situatie, aici se vede mafia din Parlament!.

  • tot felul de supozitii, teorii ale conspiratiei si presupuneri fara valoare. Daca iese Vestea asta ii da decisiva lu Bolojan. Maine mai fac un Congres extraordinar „Inapoi din Radacini” -partea a doua. . Usr ul nu trebuie mentionat valoarea lor intrinseca tinde spre 0

  • Scapam de zombi Bolojan. Nu e normal sa stam atât timp fara guvern funcțional
    Va fi un guvern catastrofă, guvernul înainte de demitere Bolojan era mai bun, ok dar decât un zombi Guvern mai bine un Guvern funcțional fie el si prost.

  • AUR are tot interesul sa pice guvernul Vestea, de asta e nvoie sa se prefaca ca-l valideaza, si sa faca de ras PSD-ul , si sa se apropie de alegeri anticipate
    urmatoarea numire va fi cea interesanta si cred ca va fi cum a propus Bolojan ori PSD minoritar ori PNL USR UDMR minoritar oricare din astea vor trece .. dar va di decizia lui ND. Oricare din aceste doua numiri vor starni discutii si dezaprobarea unei tabere sau alta, daca e PSD va fi o capcana pentru PSD pentru ca vor pastra TOATA responsabilitatea pentru ceea ce se va intampla in continuare, si garanta o va eroda, dar vor fi voci care vor spune ca bine le-a facut, dar vor fi si voci care vor spune de ce l-a lasat pe Bolojan sa faca reforme
    ce e bine e ca PNL acum e „reformat”, nu mai e cu PSD, si Bolojan is confirma puterea in partid (ceea ce e un lucru pozitiv), urmatoarele alegeri vor avea jucatori mai bine definiti si stabiliti, ramane sa se defineasca platforma de guvernare (binenteles si UDMR sa fie de acord cu aceasta)

  • AUR a fost creat de PSD pentru PSD. Restul e gargara ieftina.

  • titlul este gresit si formulat neprofesionist, se intelege ca acest guvern va fi ales, corect ar fi fost investirea guvernului va fi supusa votului in parlament

  • titlul este gresit si formulat neprofesionist, se intelege ca acest guvern va fi ales, corect ar fi fost investirea guvernului va fi supusa votului in parlament

  • mesterulmanele

    Creste tara!!! Va fi pe cai mari cu Vestea si Teleleu la butoane.

  • Sorin Bujenita

    Gata, AUR iese din abureala practicata pentru prostirea naivilor si se alatura creatorilor – infractorii PSD. Gata cu „lupta impotriva sistemului” sistemul fiind PSD-AUR (ex.PCR) si infiltratii din PNL…

  • inapasevedeinvers

    Simion e analfabet politic, nu intelege ca Bolojan chiar nu poate sa plece din pozitia de prim-ministru INTERIMAR, oricat ar vrea el sau altii, pana nu-i vine „schimbul”? !!

    Sau vorbeste pentru analfabeti politic… tinand cont ca discursurile sale sunt adresate in primul rand sustinatorilor sai, e clar ca are o parere foarte pr8asta despre ei.
    E ca si cum politistul de la Rutiera ii suspenda permisul soferului de pe Ambulanta si il obliga sa opreasca, avand pe targa pacient cu perfuzii

  • Aurarul nu spune că nu votează, el vrea să știe exact ce primește la schimb cu votul pentru veșted-împărat de paie.

  • se cam contrazice mimionul lui GRU, pai daca nu voteaza de ce sa mai negocieze?
    vrea oare sa-i spuna de sustinere contra 300 parlamentari + primari in 2 tururi + mai era una dar am uitat-o .. sa fie cu cae la 35.000E?

    • inapasevedeinvers

      Păi votează, da mâine! După ce veștea pupă inelu’.
      Bine, poate nu imediat, să vină și Nicușor de mânuță cu grindianu.
      Felicitări Nicușor!
      Mai jos decât atât era greu de imaginat. Te-ai sters la fund cu voturile noastre, mai degrabă decât iohannis.
      Doar pentru că ți-a fost frică că-ți ia Bolojan următorul mandat. Rău te-a sfătuit cine tea sfătuit.
      Oricum nu-l mai prinzi. Și ăsta, primul, rămâne la dispoziția lui Simion – sau, mă rog, ce comenzi primește și el in cască, că nici el nu-i de capu’ lui…

  • Inca o calitate cu care se mai poate lauda Tov. Vestes cea « rea » : tradator, «
    educat, « , curajos » mege la Athos ptr niste vraji, albe negre sa i a fiul bacul, oprrunist, agramat si mai nou « curva » adica ce numesc cei de la Aur «  patriot, suveranist, trumpo/putinist » .
    Etc

  • Simion va justifica votul astfel: Am avut o alegere grea de făcut între a vota guvernul Veștea-PSD sau a permite în continuare lui Bolojan și găștii sale (cu invectivele de rigoare pe care nu cred că e le locul să le reproduc aici, dar pe care le cunoaștem) să țină guvernarea blocată și implicit să ducă România în prăpastie. AUR este un partid responsabil și soarta românilor trebuie să fie pe primul loc. Eu, George Simion, nu sunt iresponsabil ca Bolojan să țin țara în haos. Am decis să acordăm votul guvernului Veștea, dar numai pentru a scăpa țara de Bolojan și USR. Am impus de asemenea condiții pentru îmbunătățirea vieții românilor sărăciți de Bolojan. Dacă condițiile nu vor fi îndeplinite vom depune moțiune de cenzură.
    Cred că mesajul va fi suficient pentru electoratul AUR.

    • Uite că n-a fost să fie!?!
      Următoarea premoniție?!?
      Sau mai bine zis poveste conspiraționistă…
      Emoții!

  • Iohannis cu PSD, Nicușor cu PSD-AUR

  • Cacealma. AUR nu e interesat să intre la o guvernare dificilă în care va fi la mâna unui PSD care nu se ține de înțelegeri. AUR doar poate arăta cât de important e și să mai ia votanți de la PSD.

  • Aur sapa groapa lui Nicusor si o data cu el a tuturor pro europenilor, cu Peiu la Senat si alte cereri care vor veni o data cu negocierile cu tradatorii Pnl isti vopsiti, pseudo social democrati( numai sociali nu sunt) vor fi la mana Aur si vor declara tot ce cer auristii. Mare pro UE e Nicusor si ca strateg matematician cred ca era doar un geniu al tocilariei ptr ca idei machiavelice pro UE nu am
    Vazut nici una.

  • Ce otreapă, Veștea ăsta… Cât despre Nicușor, nu cred că există politician care să fi devenit atât de detestabil într-un interval de timp ATÂT de scurt.

    • @willis

      Care atât de detestabil intr un timp atât de scurt ?

      Pe Nicușor îl detesta astăzi în plus față de acum 2 luni , usr istii – ăștia s cantitate neglijabilă , îi strângi pe toți intr o garnitură de tren și încă vreo câțiva “reformatori” năuci de la PNL

    • @nruh puți la fel ca veștea

    • Nruh, Dan a fost votat de 6 milioane
      Care au sperat că România se va depărta de tâlhari și șarlatani.
      Și care au fost dezamăgiți de Dan.

      Ar vrea USR, dar nu cred că sunt toți useriști.

  • Ăștia gen Neacșu s-ar alia și cu Putin in guvern numai să aibă acces la pradă

  • Doi si-un sfert

    Adevarul e ca daca ajung iar la putere lacustele PSD-iste cu Vestea paravan, degeaba mai castiga AUR alegerile din 2028 pentru ca Romania va fi, in cel mai bun caz, guvernata de FMI la momentul acela…

  • Propunerea Veștea a fost bună doar pentru ruperea PNL. N-a ieșit.

  • Suveranistii ? A scris Simion M…U…E pe voturile voastre :-)) . Bah cat de t…o..lo..omaci sa fiti sa ii credeti pe aia . Va fac astia din toate pozitiile cu popii in frunte .

  • Tiberiu Nita

    S-a veștejit Grindeanu instant după ce au părăsit auriștii sala. 🤣🤣🤣🤣

  • Je gul de Pontache mana nca ca ca t la Romania TV dar nu are boashe sa vina sa voteze, e absent.

  • Danila Adrian

    Este atat de amuzant sa auzi sluga lui Putin vorbind de tradare… 😀 😀 😀 😀 😀 😀

  • Nicusor si Grindeanu nu și-au anunțat eșecul inca?

  • Tiberiu Nita

    Bună veștea! ↘️🚾

  • Hai cu propunerea PNLUSR si Bolojan prim-ministru sa vedem cu ce voturi trece. Imi mentin parerea PSD, PNL, USR, AUR sunt in egala masura vinovati pt criza politica declansata si intretinuta. Ca asa de mult le pasa lor de prosperitatea Romaniei. Jocuri politice in scop electoral, zero masuri economice reale. Cam atat am vazut si la bolojanul laudat.

  • Doamne, nu mai trebuie sa-i vad fata porcului asta analfabet

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole