Home » Articole » Ludovic Orban invocă demiterea lui Nicușor Dan: ”Să nu te miri dacă te voi considera cea mai mare amenințare la adresa democrației și voi începe să susțin demiterea ta” / Orban e fost susținător puternic și fost consilier prezidențial al președintelui

Ludovic Orban invocă demiterea lui Nicușor Dan: ”Să nu te miri dacă te voi considera cea mai mare amenințare la adresa democrației și voi începe să susțin demiterea ta” / Orban e fost susținător puternic și fost consilier prezidențial al președintelui

2546
Ludovic Orban invocă demiterea lui Nicușor Dan: ”Să nu te miri dacă te voi considera cea mai mare amenințare la adresa democrației și voi începe să susțin demiterea ta” / Orban e fost susținător puternic și fost consilier prezidențial al președintelui
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul
Ludovic Orban, un fost susținător puternic al lui Nicușor Dan, invocă, luni dimineață, într-un mesaj transmis pe Facebook, demiterea lui Nicușor Dan:
  • ”Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România”, a transmis Orban, fost liberal timp de 30 de ani, plecat din partid în urmă cu 5 ani și care s-a aflat alături de foștii colegi la Congresul PNL de duminică.

Ludovic Orban i-a reproșat lui Nicușor Dan faptul că nu și-a respectat marile promisiuni din campanie, cum ar fi cele despre reforma și întărirea Justiției, mesajele anti-PSD, corupția din companiile de stat și altele:

  • ”Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor. Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au construit un sistem ce sufocă România și o ține pe loc. Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, antidemocrați, antieuropeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură și violență și înclinați să impună un regim iliberal și să ducă România din nou sub influența rusească. Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă prin nefăcutele acoperiților care le ascultă comenzile din interes sau din frică. Contra rețelei de complicități a magistraților corupți din sistemul de justiție, care controlează CSM și cele mai importante poziții de conducere”.

Orban îi reproșează lui Nicușor Dan că și-a trădat electoratul și că a ”șobolănit” alături de PSD și să nu se mire dacă în curând îl va considera ”cea mai mare amenințare pentru democrația din România”:

- articolul continuă mai jos -
  • ”Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României. Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane. Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai „șobolănit” pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor. Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România”.

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole