Home » Articole » Baronul Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD. ”S-a greșit că PSD s-a dezis de România”

Baronul Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD. ”S-a greșit că PSD s-a dezis de România”

1012
Baronul Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD. ”S-a greșit că PSD s-a dezis de România”
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat luni că, în cazul în care Guvernul Adrian Veştea nu va trece de votul Parlamentului, următorul premier desemnat trebuie să fie de la PSD, poate chiar Sorin Grindeanu.

Stănescu a fost întrebat ce va face PSD dacă Guvernul Veştea nu va primi votul Parlamentului şi dacă Sorin Grindeanu ar trebui să fie următoarea propunere de premier, transmite Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

„Da, pentru că PSD a câştigat alegerile. PSD a câştigat alegerile, e pe primul loc şi ar trebui să fie, poate nu Sorin, poate nu vrea el, altcineva, un prim-ministru de la PSD”, a afirmat acesta la Palatul Parlamentului.

Stănescu a menţionat că un Guvern condus de un premier PSD ar putea să fie votat de PNL, aşa cum a declarat Ilie Bolojan.

„Ne-a spus Bolojan, s-a dus cu două variante, am înţeles, la preşedinte. Una, dacă PSD îşi asumă prim-ministrul votează. Dacă nu, să votăm noi coaliţia PNL, USR, UDMR. Noi n-am discutat în partid (despre aceste variante – n.r.). (…) Deciziile PSD se iau în forurile de conducere ale partidului. Eu nu mai fac parte din niciun for de conducere în partid. Deci ce e important? Trebuie să facem un Guvern. Nu ştiu, ăsta va trece, nu va trece. Nu contează formula. România nu poate să-şi permită la această oră, din toate punctele de vedere, să nu aibă Guvern. Eu cred că am ajuns deja la un infantilism politic, la mulţi oameni se întâmplă lucrul ăsta. N-ar trebui să se întâmple lucrul ăsta. Să trecem cu toţii peste interesele partidelor ca România să aibă un Guvern”, a susţinut social-democratul.

Stănescu a fost întrebat, de asemenea, dacă AUR ar putea intra la guvernare.

„AUR ce are? Românii au votat 20% AUR. Noi nu discutăm de persoane din AUR, discutăm de votanţii AUR, sunt reprezentanţii poporului, sunt reprezentanţii a 20% din votanţii de la alegerile parlamentare”, a mai afirmat acesta.

Fostul secretar general al social-democraţilor a mai spus că „s-a greşit” în perioada în care PSD s-a dezis de AUR.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole