Șeful PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, spre finalul votului pentru învestirea guvernului Veștea, că, dacă acesta va pica în Parlament, atunci PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, dar și că PSD ”nu va fugi de răspundere”. Întrebat dacă PSD va face guvern cu AUR, Grindeanu a răspuns că nu.
Principalele declarații
- PSD a înțeles responsabilitate votului, de a oferi un guvenr stabil, care să intre rapid în pâine. PSD a votat, toți parlamentarii, vom vedea rezultatul.
- Veștea e un om responsabil, care dorește binele, care dorește ca România să aibă un guvern stabil cu politici publice pentru români. Sigur că sunt alții care, stând pe funcții, fac pe moraliștii
- E treaba românilor să-i judece pe cei care pun mai presus funcțiile personale decât binele public
- PSD nu fuge de răspundere. În PSD e democrație, fiecare membru poate să emită părerile, dar PSD acționează ca o echipă. Dacă președintele ne va chema mâine, PSD nu fuge de responsabilitate
- Vom avea o discuție (dacă PSD va merge la eventuale consultări la Cotroceni cu o propunere de premier, n.red.)
- Suntem cu un pas mai aproape de anticipate
- PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR. Dacă, după consultări, președintele va acorda PSD acest mandat, vom veni în ce formulă venim în fața Parlamentului
- Ați fi dispus că îl acceptați pe Ilie Bolojan premier din nou? Nu
- Vă veți asuma eșecul? Fiecare e responsabil de ceea ce face. Hai să vedem cum se finalizează. Poate le va veni mintea din urmă și celor care nu au votat azi, pentru că România are nevoie de un guvern stabil. În scurt timp, acest lucru ar trebui să se întmple într-o formulă discutată zilele următoare
Ara arata un f..r..a..i..er !
Joaca la cacealma, ce sa zica si el.
„Nu fugim de răspundere”, doar ne ascundem de ea, si latram de dupa gard.
Pai daca nu fugi de raspundere, inteleg ca dupa ce ai dat jos guvernul, ai o solutie, adica Grindeanu prim-ministru. Cum? Te-ai ca.cat pe tine? Pai stiam deja, lepra ce esti…