Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Secretarul Apărării al SUA, Pete Hegseth, a forțat pensionarea anticipată a comandantului suprem al Armatei americane în Europa și Africa, generalul Christopher Donahue, într-o nouă etapă a controversatei restructurări a conducerii militare americane, transmite MEDIAFAX.
Potrivit Armatei SUA, generalul Donahue, care conduce US Army Europe and Africa din toamna anului 2024 și ocupă, totodată, funcția de comandant terestru al NATO, va părăsi funcția la 2 iulie, după doar 18 luni de mandat, scrie TVPWorld.
Decizia survine în contextul în care administrația președintelui Donald Trump continuă un amplu proces de reorganizare a prezenței militare americane în Europa. Surse din Pentagon indică faptul că este analizată și posibilitatea retrogradării comenzii pentru Europa și Africa de la nivelul de general cu patru stele la unul cu trei stele, mai puțin prestigios.
Generalul Donahue este unul dintre cei mai importanți ofițeri care au părăsit sistemul de la preluarea mandatului de către Hegseth, fost prezentator la Fox News, care a inițiat o reformă controversată a rangurilor superioare ale armatei. Aproape douăzeci și patru de lideri militari de top s-au pensionat, au fost demiși sau au plecat anticipat din funcții în această perioadă.
Ofițer de carieră provenit din forțele speciale, Donahue a avut un rol esențial în adaptarea strategiei Armatei SUA, folosind lecțiile războiului din Ucraina împotriva Rusiei, și era considerat unul dintre cei mai experimentați și respectați comandanți ai forțelor terestre americane.
De asemenea, el a fost ultimul soldat american care a părăsit Afganistanul în august 2021, în timpul retragerii SUA – o operațiune criticată în mod repetat de Trump și Hegseth și care face, în prezent, obiectul unei noi analize la nivelul Pentagonului.