Home » Analize » Reuters: Gazprom este gata să reia fluxurile de gaze rusești prin conducta Nord Stream 1 conform planului anunțat – surse

Reuters: Gazprom este gata să reia fluxurile de gaze rusești prin conducta Nord Stream 1 conform planului anunțat – surse

Reuters: Gazprom este gata să reia fluxurile de gaze rusești prin conducta Nord Stream 1 conform planului anunțat - surse
Sursa foto: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP
Ascultă articolul

Gigantul energetic rus Gazprom este pregătit să reia sâmbătă, conform programului, livrările de gaze prin gazoductul Nord Stream 1 către Germania, după o întrerupere de trei zile pentru lucrări de mentenanță, au declarat vineri două surse familiare cu planurile Gazprom pentru Reuters.

Nord Stream 1, care trece pe sub Marea Baltică pentru a aproviziona Germania și alte țări, funcționa la o capacitate de 20% chiar înainte ca fluxurile să fie oprite timp de trei zile în această săptămână pentru întreținere. Livrările urmează să fie reluate sâmbătă la ora 01:00 GMT.

- articolul continuă mai jos -

„Livrările ar trebui să continue” conform programului, a declarat una dintre surse pentru Reuters.

Moscova dă vina pe sancțiunile impuse de Occident, după ce Rusia a trimis trupe în Ucraina în februarie, pentru împiedicarea operațiunilor de rutină și de întreținere a Nord Stream 1. Bruxelles-ul spune că acesta este un pretext și că Rusia folosește gazul ca armă economică.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a sporit vineri îngrijorările, spunând că ar putea exista mai multe întreruperi ale livrărilor prin Nord Stream 1.

Comentarii
  • Li s-au umplut depozitele de gaze, dau pe dinafară…

    • Eugenia e pe treabă 😛

      Păi au ars gaz controlat la greu până acum. Mai trebuie să și încaseze ceva. Sper să o ia în goură ca la casa de cultură ! 🖕ruzzia !

  • Azi dimi, tocmai ce ameninta de mama focului, mujicul de la Kremil. Ca (cica) ne taie tuturor gazul, caci suntem „rai” 😀 Pai cum bre nea cracanici, ai ajuns deja la fundul sacului de ruble?
    Ce caraghios. Un adevarat natarau.
    Cica este un „mare sahist 😀 Asa este, si-a dat tara inapoi cu 25 de ani… pentru niste amarrate de ogoare in estul Ucrainei. Rad si curcile de mujic.

    • Astia de mai sus nishte re tar da ti de pus in rama, se excita singuri intre ei la fake news, tocmai s-a anuntat ca nu se da drumul la gaze, lol…

    • @parere
      Se vede că ești unu’ din ăia cu pensie specială.
      APV-ist prosovietic.
      Culcă-te, moșule!

    • @rsumy: se vede ca n-am gresit cand am scris mai sus, tu tot pe langa complet esti, cap de p..a…

  • Le dă rusu una caldă, una rece. Asta e situația când ești dependent de nebuni. Sau mai bine zis când ajung nebunii la putere.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole