Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
RedBull a reușit să le ia fața favoriților de la McLaren la Imola, iar victoria i-a revenit lui Max Verstappen. Două au fost motivele importante care au stat la baza succesului bifat de campionul mondial en-titre în Marele Premiu de la Emilia-Romagna.
La Imola, RedBull a venit cu un monopost vizibil îmbunătățit, iar cele două aspecte esențiale au fost: îmbunătățirea semnificativă a performanței aerodinamice la viteze mari și o gestionare superioară a temperaturii pneurilor, transmite The Race.
Cunoscut pentru experiența sa vastă din lumea Formulei 1, jurnalistul britanic Mark Hughes a scos în evidență cele două mari motive pentru care RedBull a fost peste rivala McLaren pe circuitul de la Imola.
RB21 a primit un upgrade important la Imola, iar acesta a îmbunătățit considerabil forța de apăsare la viteze mari. Era un capitol la care RedBull suferea în acest debut de sezon.
Această modificare aerodinamică a permis mașinii să fie mai stabilă în virajele rapide, iar în plus a oferit și o temperatură mult optimizată pentru pneuri.
„Am avut ritmul necesar pentru a face față oricărei provocări din partea lor (n.r. a celor de la McLaren”) – Christian Horner, directorul celor de la RedBull.
Pirelli a folosit la Imola o compoziție mai moale pentru pneuri decât în anii anteriori, iar menținerea temperaturii acestora a fost crucială în obținerea victoriei.
RedBull a excelat în acest aspect, în timp ce McLaren, deși performantă în zonele de tracțiune și virajele lente, nu a reușit să mențină aceeași consistență pe parcursul Grand Prix-ului de la Imola.
A inceput hegemonia lui Max! Catiga tot pana la finalul sezonului.