Home » Articole » O funcţionară bănuită de delapidarea a 136.000 de lei din bugetul unei localităţi din Mureș, reţinută de poliţişti

O funcţionară bănuită de delapidarea a 136.000 de lei din bugetul unei localităţi din Mureș, reţinută de poliţişti

988
O funcţionară bănuită de delapidarea a 136.000 de lei din bugetul unei localităţi din Mureș, reţinută de poliţişti
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

O femeie în vârstă de 41 de ani, funcţionar public în cadrul unei primării din judeţul Mureş, a fost reţinută pentru 24 de ore, fiind bănuită că a delapidat suma de 136.000 de lei din bugetul unei unităţi administrativ-teritoriale, transmite Agerpres.

Potrivit unui comunicat transmis luni de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Mureş, faptele au fost săvârşite în ultimii cinci ani.

- articolul continuă mai jos -

„Astăzi, 4 mai 2026, poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Mureş au pus în aplicare un mandat de percheziţie domiciliară (…), sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Reghin, într-un dosar de urmărire penală privind săvârşirea infracţiunii de delapidare. Din cercetările poliţiştilor a reieşit faptul că, în perioada 2021 – martie 2026, un funcţionar public din cadrul unei unităţi administrativ-teritoriale din judeţul Mureş şi-ar fi însuşit, în mod repetat, sume de bani din bugetul instituţiei, prejudiciul fiind estimat la aproximativ 136.000 de lei (…).  În urma activităţilor desfăşurate şi a materialului probator administrat, poliţiştii au dispus continuarea urmăririi penale, iar faţă de o femeie, de 41 de ani, a fost luată măsura preventivă a reţinerii”, se precizează în comunicatul IPJ Mureş.

Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Reghin, pentru documentarea întregii activităţi infracţionale.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole