Home » Articole » Jandarmeria Capitalei: Bărbatul care s-a urcat pe acoperişul ICCJ a fost dus la spital şi amendat cu 1.500 de lei

Jandarmeria Capitalei: Bărbatul care s-a urcat pe acoperişul ICCJ a fost dus la spital şi amendat cu 1.500 de lei

Jandarmeria Capitalei: Bărbatul care s-a urcat pe acoperişul ICCJ a fost dus la spital şi amendat cu 1.500 de lei
Sursa foto: G4Media
Ascultă articolul

Bărbatul care s-a urcat vineri pe acoperişul clădirii în care se află sediul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie a fost dus la spital şi sancţionat cu amendă în valoare de 1.500 de lei, transmite Agerpres.

Potrivit unui comunicat al Jandarmeriei Capitalei, bărbatul a încetat acţiunile sale sâmbătă, în jurul orei 02:40, coborând de pe acoperişul ICCJ.

- articolul continuă mai jos -

Acesta a escaladat vineri, în jurul orei 16:20, un zid din spatele sediului Înaltei Curţi, s-a urcat pe scara exterioară de incendiu şi a ajuns pe acoperişul instituţiei.

Având în vedere comportamentul său agitat şi necooperant, pentru siguranţa persoanei, un echipaj de poliţie l-a condus la o unitate spitalicească pentru acordarea îngrijirilor medicale de specialitate, menţionează sursa citată.

„În urma acestui incident, bărbatul, în vârstă de 47 de ani, a fost sancţionat contravenţional, cu amendă, în valoare de 1.500 de lei, în conformitate cu prevederile art. 2, pct. 13 din Legea 61/1991 (republicată) pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, cu modificările şi completările ulterioare”, se precizează în comunicat.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.