Fotbal: România – Macedonia de Nord, 3-2 într-un thriller decis pe final.…

sursa foto: Facebook\ Ianis Hagi

Fotbal: România – Macedonia de Nord, 3-2 într-un thriller decis pe final. Ianis Hagi a adus victoria în minutul 85

Echipa națională de fotbal a României a învins joi noapte selecţionata Macedoniei de Nord cu scorul de 3-2 pe Arena Naţională din Bucureşti, la meciul de debut în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Golurile au fost înscrise de Fl. Tănase 28, Mihăilă 50, Hagi 85, respectiv Ademi 82, Trajkovski 83.

România a început ezitant, dar intrarea lui Mihăilă în locul accidentatului Florinel Coman a dinamizat jocul ofensiv. Tricolorii au deschis scorul în minutul 28, după ce Tănase a preluat elegant o pasă filtrantă a lui Chiricheș și a marcat su sânge rece, peintr-un un șut plasat la colțul lung.

Mihăilă și-a pus amprenta decisiv pe joc în minutul 50, când a marcat cu un șut formidabil de la aproape 20 de metri, un gol de generic.

A urmat însă revenirea în joc a nord-macedonenilor, care au egalat în doar două minute (82 și 83), pe fondul unor erori mari de marcaj ale defensivei României.

Scorul final a fost stabilit de Ianis Hagi, intrat din postură de rezervă, care a marcat în minutul 85 cu un șut plasat din careu.

Următorul meci din grupă al României va fi cu Germania pe 28 martie (ora 21:45, Arena Naţională din Bucureşti), iar cu Armenia va juca pe 31 martie cu (ora 19:00, în deplasare). Din grupa României mai fac parte Islanda şi Liechtenstein. La CM 2022 se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje.

România nu a mai participat la un campionat mondial de seniori din 1998, ediție disputată în Franța.

sursa foto: Facebook / Ianis Hagi