Mediafax
Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Creșterea accelerată a prețului la motorină, care a reușit să depășească cea mai sumbră previziune, aceea de 10 lei litrul de motorină, este deja istorie.
Motorina a ajuns într-un timp foarte scurt la 10 lei și nimeni nu știe cu cât va mai crește costul acesteia. În plus, o altă mare problemă a fermierilor, prinși exact în mijlocul campaniei agricole, este prețul exorbitant la care au ajuns îngrășămintele.
Deja pe piață nu se mai găsește uree și amoniu, întrucât lumea cumpără tot ce găsește.
Am o nedumerire pentru că informațiile publice sunt puține. Fermierii ne spun că ei sunt cei care ne pun pâinea pe masa. În același timp, de cate ori am avut ocazia sa vad, in anii recenti, la câteva brutarii se descărcau saci cu faina produsa in Ungaria. În magazinele Lidl sau Kaufland faina de grau se învârte în jurul prețului de 1.8 lei-cea de import dar cea romaneasca Băneasa sau Dobrogea este cam dublu la pret- in jur de 3.5 lei. A mai apărut o faina cred că din Vaslui căreia îi face reclama cantareata Laura Lavric dar…e undeva la 4 lei. Atunci… unde e grâul românesc. Daca se face faina din el, la noi in țară, unde și sub ce branduri se vinde pentru că cele specificate mai sus au preturi duble față de cele de import? De ce ar fi o așa mare tragedie dacă ar dispărea recolta de anul asta?
Am o nedumerire pentru că informațiile publice sunt puține. Fermierii ne spun că ei sunt cei care ne pun pâinea pe masa. În același timp, de cate ori am avut ocazia sa vad, in anii recenti, la câteva brutarii se descărcau saci cu faina produsa in Ungaria. În magazinele Lidl sau Kaufland faina de grau se învârte în jurul prețului de 1.8 lei-cea de import dar cea romaneasca Băneasa sau Dobrogea este cam dublu la pret- in jur de 3.5 lei. A mai apărut o faina cred că din Vaslui căreia îi face reclama cantareata Laura Lavric dar…e undeva la 4 lei. Atunci… unde e grâul românesc. Daca se face faina din el, la noi in țară, unde și sub ce branduri se vinde pentru că cele specificate mai sus au preturi duble față de cele de import? De ce ar fi o așa mare tragedie dacă ar dispărea recolta de anul asta?