Home » Articole » Vlad Popescu (fermier), despre criza prețului la motorină: „E un sentiment de panică! Există ideea că mai bine nu mai semănăm nimic. Nicio cultură de primăvară!”

Vlad Popescu (fermier), despre criza prețului la motorină: „E un sentiment de panică! Există ideea că mai bine nu mai semănăm nimic. Nicio cultură de primăvară!”

Vlad Popescu (fermier), despre criza prețului la motorină: „E un sentiment de panică! Există ideea că mai bine nu mai semănăm nimic. Nicio cultură de primăvară!”
Foto: G4Food
Ascultă articolul

Creșterea accelerată a prețului la motorină, care a reușit să depășească cea mai sumbră previziune, aceea de 10 lei litrul de motorină, este deja istorie.

Motorina a ajuns într-un timp foarte scurt la 10 lei și nimeni nu știe cu cât va mai crește costul acesteia. În plus, o altă mare problemă a fermierilor, prinși exact în mijlocul campaniei agricole, este prețul exorbitant la care au ajuns îngrășămintele.

- articolul continuă mai jos -

Deja pe piață nu se mai găsește uree și amoniu, întrucât lumea cumpără tot ce găsește.

Comentarii
  • Am o nedumerire pentru că informațiile publice sunt puține. Fermierii ne spun că ei sunt cei care ne pun pâinea pe masa. În același timp, de cate ori am avut ocazia sa vad, in anii recenti, la câteva brutarii se descărcau saci cu faina produsa in Ungaria. În magazinele Lidl sau Kaufland faina de grau se învârte în jurul prețului de 1.8 lei-cea de import dar cea romaneasca Băneasa sau Dobrogea este cam dublu la pret- in jur de 3.5 lei. A mai apărut o faina cred că din Vaslui căreia îi face reclama cantareata Laura Lavric dar…e undeva la 4 lei. Atunci… unde e grâul românesc. Daca se face faina din el, la noi in țară, unde și sub ce branduri se vinde pentru că cele specificate mai sus au preturi duble față de cele de import? De ce ar fi o așa mare tragedie dacă ar dispărea recolta de anul asta?

  • Am o nedumerire pentru că informațiile publice sunt puține. Fermierii ne spun că ei sunt cei care ne pun pâinea pe masa. În același timp, de cate ori am avut ocazia sa vad, in anii recenti, la câteva brutarii se descărcau saci cu faina produsa in Ungaria. În magazinele Lidl sau Kaufland faina de grau se învârte în jurul prețului de 1.8 lei-cea de import dar cea romaneasca Băneasa sau Dobrogea este cam dublu la pret- in jur de 3.5 lei. A mai apărut o faina cred că din Vaslui căreia îi face reclama cantareata Laura Lavric dar…e undeva la 4 lei. Atunci… unde e grâul românesc. Daca se face faina din el, la noi in țară, unde și sub ce branduri se vinde pentru că cele specificate mai sus au preturi duble față de cele de import? De ce ar fi o așa mare tragedie dacă ar dispărea recolta de anul asta?

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.