Home » Articole » Emailuri false, transmise în numele ANAF, referitoare la o presupusă datorie pentru care este necesară plata

Emailuri false, transmise în numele ANAF, referitoare la o presupusă datorie pentru care este necesară plata

Emailuri false, transmise în numele ANAF, referitoare la o presupusă datorie pentru care este necesară plata
Ascultă articolul

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) atenţionează cu privire la o nouă campanie de e-mailuri false, transmise în numele instituţiei, prin care contribuabililor, persoane fizice, le este transmisă o „Nota informativă”, fiind înştiinţaţi cu privire la o presupusă datorie, pentru care este necesară plata pentru evitarea executării silite şi a valorificării bunurilor, transmite Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

„Mesajele sunt transmise, de această dată, de la adresa de e-mail [email protected]. Atragem atenţia că această adresă de e-mail NU aparţine ANAF şi nu trebuie să daţi curs solicitărilor!”, a transmis ANAF.

Reprezentanţii instituţiei precizează că ANAF nu informează contribuabilii despre creanţe prin email, informaţiile privind situaţia fiscală proprie, somaţiile, alte înştiinţări fiind comunicate securizat fie prin SPV, fie prin Poşta Română cu confirmare de primire.

„Pentru informaţii fiscale cu caracter general contribuabilii pot apela Call Center ANAF la numărul 0314039160”, se menţionează în comunicat.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole