Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Senatul a adoptat cu o majoritate covârșitoare de voturi inițiativa legislativă depusă de senatoarea USR Ruxandra Cibu Deaconu ce consolidează drepturile pacientelor în perioada sarcinii, a travaliului și a nașterii.
„Votul din plenul Senatului reprezintă un pas important în direcția unui sistem medical mai atent la nevoile femeilor și la respectarea drepturilor acestora. Inițiativa a fost construită pornind de la experiențele și preocupările exprimate de numeroase femei care au semnalat nevoia unui nivel mai ridicat de intimitate, respect și siguranță într-unul dintre cele mai importante și sensibile momente ale vieții”, se precizează într-un comunicat al USR.
Prin noile prevederi, sunt clarificate și consolidate drepturile pacientelor în maternități, în special în ceea ce privește protejarea intimității și posibilitatea de a beneficia de sprijinul unei persoane alese pe durata travaliului și a nașterii. De asemenea, proiectul introduce garanții suplimentare pentru respectarea demnității și a drepturilor pacientelor pe întreaga perioadă a îngrijirii medicale.
Luând cuvântul în cadrul dezbaterilor din Plen, senatoarea Ruxandra Cibu Deaconu a argumentat că, deși Legea drepturilor pacientului vorbește despre demnitate, intimitate și respectarea vieții private, atunci când vine vorba despre sarcină, travaliu și naștere cadrul legal actual nu oferă garanții suficient de clare pentru unele dintre cele mai vulnerabile momente prin care poate trece o pacientă.
„Le mulțumesc tuturor celor care au contribuit la acest demers, colegilor parlamentari care l-au susținut, organizațiilor profesionale și reprezentanților societății civile care au venit cu observații și propuneri valoroase. Le sunt recunoscătoare în mod special femeilor care au ales să își împărtășească experiențele și să vorbească despre lucruri care nu sunt întotdeauna ușor de spus. Acest proiect s-a construit din dialog, din experiențe reale și din dorința de a face un pas înainte pentru respectarea drepturilor pacientelor în România”, a transmis Ruxandra Cibu Deaconu, secretar al Comisiei de sănătate din Senat.
Senatul este prima cameră sesizată. Inițiativa legislativă merge acum la Camera Deputaților pentru dezbateri si vot final.