Home » Anchete » De ce nu funcționează stațiile de încărcare a mașinilor electrice din Galați: muncitorii au aruncat ambalajele la gunoi, dar codurile de activare erau în cutiile aruncate

De ce nu funcționează stațiile de încărcare a mașinilor electrice din Galați: muncitorii au aruncat ambalajele la gunoi, dar codurile de activare erau în cutiile aruncate

De ce nu funcționează stațiile de încărcare a mașinilor electrice din Galați: muncitorii au aruncat ambalajele la gunoi, dar codurile de activare erau în cutiile aruncate
Sursa foto: Pexels
Ascultă articolul

Primele stații de încărcare pentru automobile electrice au fost montate în municipiul Galați, dar ele nu funcționează. Primarul orașului, Ionuţ Pucheanu, a explicat motivul, potrivit publicației Viața Liberă, care citează un interviu de la Pro Lider FM.

E vorba despre neglijența muncitorilor, care au aruncat ambalajele ce conțineau și codurile de activare pentru stațiile de încărcare.

- articolul continuă mai jos -

”Am să fiu de o sinceritate nedemnă de un om politic şi de administraţie. Pentru că au fost primele montate în Galaţi şi nimeni nu a ştiut care, cum şi cu ce se mănâncă, după ce le-am dat la Electrica, ne-am lovit de o altă problemă, pe care într-o oarecare mare măsură am remediat-o. Pentru că nu era problema Primăriei, ci a constructorului, cel care le-a montat. Evident, după ce au fost montate aparatele, cutiile în care au venit aceste dispozitive au fost aruncate. În aceste cutii erau însă şi codurile de activare, pentru fiecare în parte. Aceste coduri de activare au dispărut odată cu cutiile. Pentru că n-a ştiut nimeni, fiind primele, că, odată montat şi băgat cablul în el, ai nevoie de cod de activare”, a declarat primarul.

El a spus că, în cele din urmă, firma care a montat stațiile a recuperat codurile de la producător, iar într-o săptămână acestea ar putea deveni funcționale.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole