Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Chitaristul Queen, Brian May, a exclus posibilitatea unui turneu în SUA în viitorul apropiat, din cauza pericolului potențial pe care l-ar reprezenta. Acesta spune că „toată lumea se gândește de două ori înainte să meargă acolo în acest moment” când este întrebat despre planurile de turneu, scrie The Guardian.
În cadrul unui interviu acordat Daily Mail, muzicianul în vârstă de 78 de ani a declarat: „America este un loc periculos în acest moment, așa că trebuie să ții cont de asta.
Este foarte trist, pentru că simt că Queen a crescut în America și o iubim, dar nu mai este ce a fost. Toată lumea se gândește de două ori înainte să meargă acolo în acest moment”.
May nu a specificat pericolele concrete cu care s-ar putea confrunta, dar comentariile sale vin într-un moment în care mulți cetățeni americani și vizitatori străini se tem de violența agenților ICE sau de examinarea convingerilor lor politice, iar amenințarea împușcăturilor în masă – 425 de incidente de acest fel în 2025, soldate cu 420 de morți și 1.898 de răniți – rămâne omniprezentă.