Vlad Dascălu a câştigat medalia de aur la Jocurile Europene de la…

Sursa foto: Facebook / Vlad Dascalu

Vlad Dascălu a câştigat medalia de aur la Jocurile Europene de la Cracovia, în concursul de Mountain Bike

Riderul român Vlad Dascălu a adus prima medalie de aur a României la Jocurile Europene de la Cracovia, câştigând concursul MTB de la Krynica-Zdroj Hill Park, relatează News.ro.

Vlad Dascălu a plecat în concurs de pe poziţia a zecea, dar printr-o strategie extrem de bine gândită, a reuşit să se plaseze pe primul loc al cursei, a rezistat atacurilor adversarilor şi a încheiat cursa după 1 oră 19 minute şi 41 de secunde.

Pe locul secund s-a clasat Lars Josef Forster (Elveţia)- cu 1:19:55, iar pe poziţia a treia a venit italianul Luca Braidot, cu 1:20:00. La concurs au participat 78 de rideri, cu patru sportivi români prezenţi la start.

Este a cincea medalie câţtigată de delegaţia României la actuala ediţie a Jocurilor Europene Cracovia Malopolska 2023.