VIDEO Manchester City a câștigat Supercupa Europei, după victoria la loviturile de…

Photo by Aris MESSINIS / AFP

VIDEO Manchester City a câștigat Supercupa Europei, după victoria la loviturile de departajare în fața spaniolilor de la Sevilla

Manchester City a cucerit în premieră Supercupa Europei la fotbal, miercuri seara, pe Stadionul ”Georgios Karaiskakis” din Pireu, după ce a învins-o pe Sevilla FC cu 5-4 la loviturile de departajare, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (0-1), la finalul celor 90 de minute regulamentare, transmite Agerpres.

Campioana Europei şi-a trecut în palmares şi acest trofeu, după un meci animat, în care a intrat mai greu.

Sevilla, câştigătoarea Europa League în sezonul trecut, a deschis scorul prin Youssef En-Nesyri (25), dar ”cetăţenii” au egalat după pauză prin tânărul Cole Palmer (63).

La loviturile de departajare (UEFA a renunţat la disputarea prelungirilor pentru acest trofeu), elevii lui Pep Guardiola au transformat totul, prin Erling Haaland, Julian Alvarez, Mateo Kovacic, Jack Grealish şi Kyle Walker (cu şansă), în timp ce pentru andaluzi au fructificat Lucas Ocampos, Rafa Mir, Ivan Rakitic şi Gonzalo Montiel, iar fundaşul sârb Nemanja Gudelj a şutat în bara transversală.

City a început bine jocul şi a avut primele ocazii de gol, dar Bounou a reţinut şutul lui Palmer (7), din marginea careului, iar apoi a respins salvator mingea trimisă cu capul de Ake (8). Grealish (17) a tras bine din colţul careului mare, dar portarul marocan a respins.

Sevilla a dat dovadă de pragmatism şi a înscris la prima sa ocazie: Acuna a centrat de pe stânga, iar En-Nesyri a marcat cu capul dintre fundaşii Ake şi Gvardiol (25).

Andaluzii au prins curaj şi au mai avut o situaţie notabilă (31), dar Lamela a tras imprecis din careu.

Ultima ocazie înainte de pauză a venit la centrarea lui Grealish (45+2), însă Palmer şi Kovacic nu au ajuns la minge.

Sevilla a ratat şansa desprinderii în debutul reprizei secunde, când Ederson a salvat golul în faţa lui En-Nesyri (50), la un contraatac purtat de Ocampos.

Campioana Angliei a reuşit egalarea în min. 63, când Palmer a reluat cu capul centrarea perfectă a lui Rodri.

Ibericii a trecut din nou pe lângă gol, în min. 65, dar Ederson l-a blocat salvator pe acelaşi En-Nesyri.

Echipa lui Guardiola a forţat victoria în timpul regulamentar, dar Bounou s-a remarcat la şutul expediat de Palmer (69) la colţul lung, apoi a avut un reflex la centrarea deviată a lui Walker (79), a fost la post la şutul trimis de Grealish (81) din marginea careului, precum şi la reluarea lui Ake cu capul din plonjon la colţul scurt (89). Ultima ocazie a ”cetăţenilor” a fost un şut tras de Walker de la 22 de metri, puţin peste poartă (90+2).

Sevilla a jucat a şaptea sa Supercupă a Europei, egalând-o pe AC Milan. Doar FC Barcelona (9) şi Real Madrid (8) au jucat de mai multe ori pentru acest trofeu. Andaluzii l-au câştigat o singură dată, în 2006, 3-0 cu FC Barcelona.

Manchester City, care a jucat în premieră pentru Supercupa Europei, a devenit al 40-lea club care are această onoare. City este a şasea echipă din Albion care cucereşte trofeul şi a treia în ultimii cinci ani, după Liverpool (2019) şi Chelsea (2021).

Zece din ultimele 11 ediţii ale Supercupei Europei au fost câştigate de deţinătoarele trofeului Champions League.

City şi Sevilla s-au întâlnit şi în sezonul trecut, în grupele Ligii Campionilor, englezii câştigând cu 4-0 la Sevilla şi 3-1 acasă.