Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Uniunea Europeană a declarat luni că votul la referendumul din Moldova privind aderarea la blocul comunitar și alegerile prezidențiale au fost marcate de „interferența și intimidarea fără precedent” din partea Rusiei, transmite agenția AFP.
„Am observat că acest vot a avut loc în condițiile unei interferențe și intimidări fără precedent din partea Rusiei și a proxy-urilor sale, cu scopul de a destabiliza procesele democratice din Republica Moldova”, a declarat purtătorul de cuvânt al UE, Peter Stano.
Referendumul pentru aderarea la UE a trecut cu o marjă foarte strânsă (50,18%), conform datelor privesc.eu. 49,82% au votat împotrivă. Datele corespund numărării a 1,46 de milioane de voturi (98,60% din totalul voturilor exprimate).
La votul pentru președinție, după numărarea a 98,60% din voturi, conduce Maia Sandu (42,09%), urmată de Alexandr Stoianoglo (26,26%). Pe poziția 3 se află Renato Usatîi (13,72%).