Poli Iaşi – Rapid 3-1 şi bucureştenii sunt la primul eşec în…

sursa foto captura vide

Poli Iaşi – Rapid 3-1 şi bucureştenii sunt la primul eşec în 2024, în Superligă

Echipa Poli Iaşi a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia bucureşteană Rapid, în etapa a 27-a din Superligă. Oaspeţii au condus cu 1-0, transmite News.ro.

Portarul ieşenilor, Ailenei, a intervenit bine în faţa lui Burmaz, în minutul 7, iar gazdele au replicat prin şutul lui Luca Mihai, din minutul 25. La pauză s-a intrat cu scor alb , însă repriza secundă a meritat aşteptarea. Rapid a deschis scorul prin Ermal Krasniqi, în minutul 52, însă gazdele au egalat repede, prin Bettaieb, în minutul 55. Finalul de meci a fost electrizant: Harrison a avut gol anulat de VAR pentru ofsaid (min 83), pentru ca gazdele să înscrie totuşi pe final de două ori. Alin Roman a făcut 2-1 în minutul 87, iar Harrison a stabilit scorul final în minutul 90+4. S-a încheiat 3-1 pentru Poli Iaşi.

Rapid e pe locul 3 în clasament, cu 48 de puncte, în timp ce ieşenii sunt pe 13, cu 30 de puncte.

POLI IAŞI: Ailenei – Todoroski, Samoyoa, Fl. Ilie, Marchioni, Stefanovici – L. Mihai (Jatoba 67), Bordeianu (Allanzinho 46), Saghiri (A. Roman 81) – S. Buş (Kabran 67), Bettaieb (Harrison 77). ANTRENOR: Leo Grozavu

RAPID: Aioani – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Djokovic (Oaidă 64), Al. Albu (Hromada 78), Papeau (Petrila 64) – Burmaz (Hasani 78), A. Rrahmani, E. Krasniqi (Funsho 78). ANTRENOR: Cristiano Bergodi