Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Secretarul de stat Marco Rubio a declarat sâmbătă că Statele Unite revocă toate vizele deținute de posesorii de pașapoarte sud-sudaneze, acuzând guvernul națiunii africane că „profită de Statele Unite”, transmite AP.
„Fiecare țară trebuie să accepte întoarcerea cetățenilor săi în timp util atunci când o altă țară, inclusiv Statele Unite, încearcă să îi îndepărteze”, a afirmat Rubio într-o declarație, adăugând că „guvernul de tranziție din Sudanul de Sud nu a reușit să respecte pe deplin acest principiu”.
Pe lângă revocarea vizelor, Rubio a declarat că Statele Unite vor „împiedica emiterea în continuare pentru a preveni intrarea în Statele Unite a deținătorilor de pașapoarte sud-sudaneze”.
Peisajul politic din Sudanul de Sud este fragil, iar violențele recente dintre trupele guvernamentale și grupurile armate de opoziție au escaladat tensiunile, mai notează sursa citată.
Săptămâna trecută, secretarul general al Organizației Națiunilor Unite, Antonio Guterres, a îndemnat liderii regionali și internaționali să împiedice Sudanul de Sud să cadă „în prăpastie” într-un nou război civil.
Guterres a avertizat că cea mai nouă și una dintre cele mai sărace țări din lume se confruntă cu „o urgență de securitate”, cu intensificarea confruntărilor și cu o „tulburare politică” care a culminat cu arestarea de către guvern, săptămâna trecută, a prim-vicepreședintelui Riek Machar.
Adică vreo două vize.