Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Marea Britanie va reveni oficial în programul Erasmus+ începând cu anul 2027, la șase ani după ce a părăsit schema de mobilitate educațională ca urmare a Brexitului. Anunțul a fost făcut de comisara europeană Roxana Mînzatu, vicepreședintă a Comisiei Europene și coordonatoare a programului Erasmus+, care a catalogat decizia drept „o veste excelentă pentru Europa”, scrie Edupedu.ro.
„Marea Britanie revine în programul Erasmus+. O veste excelentă pentru Europa”, a transmis Roxana Mînzatu, subliniind că acordul dintre Uniunea Europeană și Regatul Unit „înseamnă mai multe oportunități de studiu, voluntariat și schimburi internaționale pentru tineri, studenți și elevi, de ambele părți”. „Cine a făcut o mobilitate Erasmus în Marea Britanie știe cât de importantă este această veste și ce experiență deosebită este studiul în Marea Britanie”.
Potrivit acordului, studenții europeni – inclusiv cei din România – vor putea din nou să studieze la universități din Marea Britanie prin Erasmus+, iar studenții britanici vor avea acces la mobilități academice în universități din statele UE, fără taxe suplimentare față de cele plătite la instituțiile de origine. Costurile suplimentare de trai vor fi susținute prin granturi, după modelul clasic al programului Erasmus+.