Sorana Cîrstea o învinge din nou pe Caroline Garcia și merge în…

Sursa foto: Facebook Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea o învinge din nou pe Caroline Garcia și merge în turul trei la Miami Open

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari, vineri, după ce a întrecut-o pe a patra jucătoare a lumii, Caroline Garcia, cu 6-2, 6-3, transmite Agerpres.

Sorana Cîrstea (32 ani, 74 WTA) o mai învinsese pe franţuzoaică pe 14 martie, în optimi la Indian Wells, cu 6-4, 4-6, 7-5.

Românca a câştigat mult mai clar acum în faţa Carolinei Garcia, într-o oră şi 17 minute.

Cîrstea a început în forţă şi a condus cu 5-0, adjudecându-şi primul set cu 6-2. Jocul a fost mai echilibrat în actul secund, până la 3-3, după care Sorana s-a desprins şi a încheiat cu 6-3, după trei ghemuri la rând. Românca a salvat două mingi de break la 1-1, apoi a ratat trei la 3-2.

Cele două jucătoare sunt la egalitate acum în meciurile directe, 2-2. Garcia (29 ani) se impusese în primele două meciuri, în 2017, în primul tur la Toronto, cu 6-2, 6-7 (4/7), 6-4, şi în 2019, în turul secund la Madrid, cu 6-4, 3-6, 6-1.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 55.770 de dolari şi 65 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe Karoline Muchova (Cehia). Muchova (26 ani, 55 WTA) a trecut în turul secund de chinezoaica Lin Zhu cu 6-4, 6-2.

Cehoaica a câştigat ambele dueluri cu Cîrstea, cu 6-3, 2-6, 7-7 (9/7) în turul al treilea la US Open în 2020 şi cu 6-4, 7-6 (7/4) în optimi la Dubai anul acesta.

O victorie răsunătoare a reuşit şi jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, 5-7, 6-3, 6-4 cu grecoaica Maria Sakkari, a şaptea favorită, după mai bine de trei ore de joc. Andreescu va juca în turul al treilea contra americancei Sofia Kenin.