Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Ialomiţa a propus, miercuri seară, carantinarea municipiului Slobozia pentru 14 zile, începând din data de 12 noiembrie. Decizia a fost luată pentru limitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2, după ce incidenţa cumulată a ajuns la 7,46 cazuri la mia de locuitori.
Propunerea CJSU prevede mai multe măsuri:
– circulaţia şi staţionarea în spaţii publice a persoanelor este interzisă, cu excepţia motivelor bine justificate şi prevăzute în declaraţia pe proprie răspundere;
– este permisă deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuinţă şi locul desfăşurării activităţii profesionale şi înapoi;
– este permisă deplasarea pentru asigurarea de bunuri pentru necesităţile de bază, inclusiv pentru asigurarea necesităţilor de bunuri în interes professional;
– este permisă deplasarea pentru asistenţă medicală care nu poate fi amânată;
– sunt permise deplasările scurte în zona din jurul locuinţei legate de activitatea fizică individuală, cât şi pentru nevoile animalelor de companie;
– este permisă deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat;
– este permisă deplasarea pentru activităţile agricole;
– este permisă deplasarea pentru îngrijirea sau administrarea unei locuinţe din afara localităţii, pentru eliberarea de documente sau a celor necesare pentru obţinerea unor drepturi;
– este permisă participarea la programe sau proceduri de tratament;
– este permisă deplasarea pentru motive justificate precum: îngrijirea/însoţirea copiilor sau a membrilor familiei, îngrijirea unei persoane aflate în întreţinere, asistenţa persoanelor vârstnice;
– este permisă deplasarea pentru realizarea serviciilor de îngrijire personal;
– este permisă tranzitarea zonei carantinate de către persoane din afara localităţii, fără a opri în interiorul oraşului;
– este necesară completarea unei declaraţii pe propria răspundere din care să reiasă motivul deplasării atât pentru interiorul localităţii, cât şi pentru ieşirea din localitate
Pentru deplasarea în interes profesional, cetăţenii sunt obligaţi să prezinte personalului autorităţilor abilitate legitimaţia de serviciu, adeverinţa eliberată de angajator sau o declaraţie pe propria răspundere.
Pentru deplasarea în interes personal, cetăţenii sunt obligaţi să prezinte personalului autorităţilor abilitate o declaraţie pe propria răspundere, completată în prealabil.
Declaraţia pe propria răspundere trebuie să conţină numele şi prenumele, data naşterii, adresa locuinţei/locul activităţii profesionale, motivul deplasării, data şi semnătura.
Este interzisă circulaţia şi formarea de grupuri mai mari de 6 persoane care nu aparţin aceleaşi familii.
Oameni mai curajoși decât retarzii mintal de la Sibiu
”Curajosi”, așa ca postacul bâlbâit care ss-trollează pentru mafia PRO-USL-PSD.
Bolnavii psihici e bine sa fie ignorați.
Numai bine.
Postacii analfabeți care nu știu să scrie nu înțeleg ce e aia ”psihic” și nici care e diferența dintre ”psihic” și ”psihici”.
Carantina sti cand incepe, dar niciodata cand se termina.
Maaaarș!
Cu numele de bad e interlopul Dancă .
Crapă trolii de necaz, că n-au replică. Sunt slabi, slabi de tot, d-aia va ”înfrânge” iar mafia PRO-USL-PSD.
Sibiul mai așteaptă că are 4 koae, sau e populat de animalutul ăla mic și drăguț numit leneșul care coboară din copac o dată pe săptămână să se kce, ardelenii se mișcă mai încet așa cu fainosag
Spre deoesbire de trolii de la mafia PRO-USL-PSD cu ”6 koae” care nu ”mai așteaptă” nimic bun, doar mugesc a pagubă când știu că stăpânii lor care au început să se ”kce” când i-au produs o să se ”miște” repede de tot de la butoane.