Home » Analize » Secretarul general al NATO: China schimbă echilibrul global al puterii / „China se apropie de noi. Vedem cum încearcă să controleze infrastructura esențială aici în Europa”

Secretarul general al NATO: China schimbă echilibrul global al puterii / „China se apropie de noi. Vedem cum încearcă să controleze infrastructura esențială aici în Europa”

Secretarul general al NATO: China schimbă echilibrul global al puterii / „China se apropie de noi. Vedem cum încearcă să controleze infrastructura esențială aici în Europa”
Sursa foto: NATO.int
Ascultă articolul

Influenţa în creştere a Chinei perturbă echilibrul relaţiilor de putere la nivel mondial, a susţinut miercuri secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, în timpul unei deplasări la Copenhaga, transmite dpa, citată de Agerpres.

„Echilibrul global al puterii este în schimbare întrucât China devine o putere militară mai mare şi mai solidă”, a declarat Stoltenberg, fost premier al Norvegiei, într-o întâlnire cu premierul danez Mette Frederiksen.

- articolul continuă mai jos -

„China se apropie de noi. O vedem în spaţiul cibernetic, o vedem în spaţiu, o vedem în Africa şi în Arctica. Şi vedem cum China încearcă să controleze infrastructura esenţială aici în Europa. Toate acestea au implicaţii asupra securităţii”, a adăugat el.

În luna iunie, Alianţa Nord-Atlantică a adoptat o poziţie mai dură faţă de China, afirmând că atitudinea Beijingului reprezintă „provocări sistemice pentru ordinea internaţională bazată pe reguli”.

Adversarul tradiţional al alianţei militare transatlantice este Rusia, dar preşedintele american Joe Biden încearcă să convingă ceilalţi aliaţi să acorde o atenţie sporită Beijingului.

Jens Stoltenberg a reiterat miercuri că relaţiile cu Moscova au ajuns într-un punct minim, adăugând că aceste raporturi nu au mai fost atât de dificile de la finalul Războiului Rece.

Sursa foto: NATO.int

Comentarii
  • China chiar produce, nu raporteaza cresteri economice din pix si pe datorie.

    • Multumim de informare Ioane. Sa inteleg ca raportezi de la fata locului. Din China. Ah, stai! Nu poti. Acolo nu ai acces la net.

    • Știe Ion mă… pe toate le știe.. 😉

    • Culmea penibilului

      @Columnul si @Philip

      Stie fiindca stie sa citeasca bugetele nationale si legile tarilor (din care rezulta politicile economice) care sunt publice.

      Nu va bateti voi capul, ca nu-i de voi. Trebuie scoala si inteligenta ca sa intelegi.

    • @Culmea prostiei: vezi poate ai treabă și te reținem; poate pierzi avionul de Beijing… pekinezule..

    • @Culmea shhhh lasă-i să creadă că ei au dreptate

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole