România pierde în Germania după un meci curajos al românilor. Ianis Hagi…

sursa foto: Facebook\ Ianis Hagi

România pierde în Germania după un meci curajos al românilor. Ianis Hagi înscrie un gol spectaculos

Naționala de fotbal a României păstrează șanse de calificare la Campionatul Mondial, ce urmează să se desfășoare anul viitor, după ce a pierdut, vineri seară, cu Germania, la Hamburg, scor 2-1.

La pauză, românii au intrat în avantaj după golul frumos înscris de Ianis Hagi. Acesta a deschis scorul în minutul 9, după ce a driblat mai mulți adversari și a șutat la colțul lung. Înainte de această fază, arbitrul partidei a dictat penalty pentru Germania, însă sistemul VAR a anulat decizia.

Germanii au presat tot restul partidei și au reușit să înscrie de două ori după pauză, însă per ansamblu echipa României a avut o prestație mult mai bună față de ultimele partide.

Gnabry a egalat cu un șut din afara careului, în minutul 52, iar Muller a înscris golul victoriei după un corner, în minutul 81.

Naționala noastră păstrează șanse de calificare la Cupa Mondială, un meci decisiv urmând să se joace luni, 11 octombrie, când va juca în București, pe arena din Ghencea, în compania Armeniei, ocupanta locului doi în grupă.