Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
18 parlamentari și lideri locali vor fi excluși marți din PNL pentru că au susținut guvernul Adrian Veștea-PSD-Nicușor Dan, au declarat pentru G4Media surse politice. În fruntea listei sunt Adrian Veștea, puternicul baron Hubert Thuma și eternul ministru Cătălin Predoiu.
Excluderea va avea loc într-o ședință a noii conduceri PNL, stabilită duminică la congresul extraordinar.
Parlamentarii care au votat guvernul Veștea:
1. Cătălin Predoiu
2. Monica Anisie
3. Sorin Câmpeanu
4. Nicoleta Pauliuc
5. Mihai Veștea
6. Andrei Baciu
7. Lucian Bode
8. Alina Gorghiu
9. Ion Iordache
10. Aneta Matei
11. Mititelu Eduard
12. Pandea Ciprian
13. Prișcă Răzvan
14. Rusu Sebastian
15. Ionuț Stroe
De asemenea, vor fi excluși liderii locali Adrian Veștea (Consiliul Județean Brașov) și Hubert Thuma (Consiliul Județean Ilfov), potrivit surselor G4Media.
Ultimul pe lista celor excluși este europarlamentarul Rareș Bogdan.
Tot în ședința de marți e așteptată numirea unor noi lideri de organizații județene în locul celor excluși care condus și respectivele organizații.
Fără parlamentarii excluși, PNL-ul nu cred că va putea participa la vreo guvernare. Deci urmează anticipatele dacă PSD-ul nu poate forma un guvern minoritar.
Doamne ce bine arata lista asta, mare câștig pentru PNLsa scape de toți aceștia.