Home » Articole » Protestele din Iran: represiunea se intensifică, Trump amenință partenerii Teheranului cu sancțiuni

Protestele din Iran: represiunea se intensifică, Trump amenință partenerii Teheranului cu sancțiuni

Protestele din Iran: represiunea se intensifică, Trump amenință partenerii Teheranului cu sancțiuni
Foto: Casa Albă
Ascultă articolul

Președintele american Donald Trump a amenințat luni partenerii comerciali ai Iranului cu sancțiuni vamale, în momentul în care, potrivit unei ONG, bilanțul represiunii manifestărilor împotriva puterii depășește 600 de morți, transmite agenția AFP, citată de boursorama.com.

Donald Trump, care a amenințat de mai multe ori cu o intervenție militară, a anunțat luni că orice țară care face comerț cu Iranul va fi supusă unor taxe vamale de 25% din partea Statelor Unite.

- articolul continuă mai jos -

„Această decizie este definitivă” și „intră în vigoare imediat”, a afirmat președintele american pe rețeaua sa Truth Social, o măsură care ar putea afecta în special China, principalul partener comercial al Iranului.

Luni, autoritățile iraniene au încercat să preia controlul străzilor organizând mitinguri masive în toată țara.

La apelul președintelui Massoud Pezeshkian, mii de iranieni au invadat, potrivit imaginilor difuzate de televiziunea de stat, Piața Revoluției, din centrul Teheranului, în sprijinul puterii care se confruntă cu una dintre cele mai mari provocări de la proclamarea Republicii Islamice în 1979.

Mobilizarea lor este un „avertisment” adresat Statelor Unite, a reacționat liderul suprem, ayatollahul Ali Khamenei.

În capitală, în mijlocul steagurilor Republicii Islamice și al sloganurilor „Moarte Americii”, mulțimea a recitat rugăciuni pentru membrii forțelor de securitate uciși în ceea ce guvernul califică drept „revolte”. Zeci de persoane au murit în total, potrivit presei iraniene.

Iranul duce un război împotriva „teroriștilor”, a declarat la fața locului președintele Parlamentului, Mohammad Bagher Ghalibaf, amenințând că îi va da lui Donald Trump o lecție „de neuitat” în cazul unui atac american.

Alte adunări similare au avut loc în mai multe orașe, potrivit mass-media oficiale, în timp ce guvernul a decretat trei zile de doliu național.

Gata pentru „război”

În același timp, denunță ONG-ul Iran Human Rights (IHR), represiunea mișcării începută pe 28 decembrie împotriva crizei economice și care sfidează acum în mod deschis puterea, se intensifică.

Organizația afirmă că are confirmarea morții a 648 de manifestanți în total – și a aproximativ 10.000 de arestări. Bilanțul său anterior menționa 192 de morți.

Dar realitatea ar putea fi mult mai sumbră, se teme IRH, evocând rapoarte neconfirmate până în prezent care vorbesc de până la 6.000 de morți. Autoritățile au impus o întrerupere totală a comunicațiilor pe internet începând cu 8 ianuarie, complicând colectarea de informații.

Într-un videoclip autentificat duminică de AFP, se pot vedea zeci de cadavre învelite în saci negri în fața unei morgi din capitală și ceea ce par a fi iranieni în căutarea rudelor lor dispărute.

Centrul pentru Drepturile Omului din Iran (CHRI), cu sediul la New York, a afirmat duminică că spitalele sunt „copleșite” de afluxul de manifestanți răniți și că rezervele de sânge sunt în scădere.

La Paris, președintele francez Emmanuel Macron a condamnat „violența de stat care lovește orbește” protestatarii, iar Londra a criticat „oribila” represiune, cerând „încetarea imediată a violențelor”. Uniunea Europeană a declarat că ia în considerare „noi sancțiuni, mai severe” împotriva Iranului.

În ecou la Teheran, Moscova a denunțat la rândul său „încercările de ingerință externă”.

Autoritățile iraniene au convocat luni ambasadorii sau însărcinații cu afaceri din Germania, Franța, Italia și Marea Britanie, acreditați la Teheran, pentru a protesta împotriva sprijinului manifestat față de protestatari.

Personalul diplomatic neesențial al ambasadei Franței a părăsit țara, potrivit a două surse informate în acest dosar.

După amenințările repetate ale lui Donald Trump, șeful diplomației iraniene Abbas Araghchi a afirmat că țara sa „nu caută războiul”, dar este „perfect pregătită” pentru acesta, lăsând totuși deschisă posibilitatea negocierilor.

„Linia roșie a fost depășită”

Potrivit Casei Albe, atacurile aeriene pentru a pune capăt represiunii mișcării sunt încă în discuție.

Cu toate acestea, „diplomația rămâne prima opțiune pentru președinte”, a declarat luni purtătoarea de cuvânt Karoline Leavitt, autoritățile iraniene adoptând un „ton foarte diferit” în discuțiile private cu emisarul american Steve Witkoff.

În iunie, Statele Unite au efectuat lovituri aeriene împotriva instalațiilor nucleare iraniene, alături de aliatul său Israel.

Valul de proteste survine într-o țară slăbită de acest război de 12 zile și de loviturile date mai multor aliați regionali, precum și de sancțiunile legate de programul său nuclear, restabilite în septembrie de ONU.

Fiul fostului șah al Iranului, alungat de la putere în 1979, și figură a opoziției iraniene în exil în Statele Unite, Reza Pahlavi, a îndemnat pe rețelele sociale forțele armate și de securitate să „stea alături de popor”.

Într-un interviu acordat CBS News, el a avertizat împotriva puterii iraniene care „încearcă să păcălească lumea făcând să creadă încă o dată că este gata să negocieze”.

Donald Trump „știe ce este în joc”, adaugă fostul prinț moștenitor, considerând că „linia roșie care fusese trasată a fost clar depășită de acest regim”.

Această mișcare are o amploare fără precedent de la cea care a zguduit Iranul după moartea, în septembrie 2022, a tinerei kurde Mahsa Amini, arestată de poliția morală pentru că ar fi încălcat codul vestimentar impus femeilor.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole