Home » Articole » Șefii Pentagonului impun din nou vaccinarea obligatorie după ce sute de militari s-au îmbolnăvit de gripă

Șefii Pentagonului impun din nou vaccinarea obligatorie după ce sute de militari s-au îmbolnăvit de gripă

Șefii Pentagonului impun din nou vaccinarea obligatorie după ce sute de militari s-au îmbolnăvit de gripă
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Șefii Pentagonului s-a răzgândit și impun din nou vaccinarea obligatorie a militarilor. Asta după ce sute de militari s-au îmbolnăvit de gripă. Cei mai mulți militari au ales să nu se vaccineze atunci când șefii au făcut vaccinarea opțională, transmite MEDIAFAX.

Șefii Pentagonului au decis să restabilească vaccinarea obligatorie împotriva gripei pentru toți noii recruți militari, anunță ABC News.

- articolul continuă mai jos -

Decizia a fost luată după ce o epidemie de gripă la Baza Aeriană Lackland a îmbolnăvit aproape 300 de cursanți. Totuși, oficialii au spus că schimbarea nu are legătură cu epidemia.

Hotărârea modifică decizia din aprilie a Secretarului Apărării, Pete Hegseth. Atunci, Hegseth a semnat un ordin prin care vaccinarea a devenit opțională. Ulterior, doar 40% dintre militari au ales să se vaccineze.

Vaccinarea a fost una dintre temele favorite ale Administrației Trump. Inclusiv, secretarul Sănătății, Robert F. Kennedy Jr, a luat măsuri și a transmis mesaje împotriva diferitelor tipuri de vaccin.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole